Astronomiczna zima rozpoczyna się w czasie przesilenia zimowego i trwa do równonocy wiosennej. Słońce góruje wtedy w Koziorożcu.
W czasie przesilenia zimowego mamy do czynienia z najkrótszym dniem w roku. Ten przypada na 21 lub na 22 grudnia. Ta rozbieżność wynika z długości roku słonecznego, który ma około 365 dni, 5 godzin i 49 minut oraz stosowania lat przestępnych.
Kiedy dokładnie astronomiczna zima przyjdzie w 2021 roku? Moment ten wypadnie 21 grudnia o godzinie 16.59. Pierwszym dniem astronomicznej zimy będzie zatem wtorek. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej – odwrotnie – najdłuższy.
Ile godzin potrwa najkrótszy dzień w roku? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ długość najkrótszego dnia w roku zależy od położenia geograficznego. Najkrótszy dzień w Polsce będzie trwał 7 godzin i 15 minut, ale na północy kraju. Mieszkańcy południowej części Polski będą mogli cieszyć się odrobinę dłuższym dniem, bo tu pierwszy dzień astronomicznej zimy potrwa nawet 8 godzin i 10 minut.
O ile termin astronomicznej zimy zmienia się z roku na rok, o tyle data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest niezmienna. Zawsze wypada w tym samym dniu. Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia. W 2021 rok będzie to środa. Kalendarzowa zima będzie trwała do 21 marca, czyli do rozpoczęcia wiosny.
Czytaj też: Świerk, jodła, a może sosna? Jaką choinkę kupić na Boże Narodzenie?