imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Zima 2021. Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa? A kiedy astronomiczna?

000DTMUDHQCGCBIM-C411.jpg


Jako pierwsza nadejdzie zima meteorologiczna. Poinformował o tym m.in. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swoim profilu na Facebooku. “1 grudnia rozpoczynamy meteorologiczną zimę!” – podał IMGW w jednym ze swoich wpisów.

Jako druga przyjdzie do nas zima astronomiczna, która rozpoczyna się w czasie przesilenia zimowego i trwa do równonocy wiosennej. Słońce góruje wtedy w Koziorożcu. W 2021 roku moment ten wypadnie 21 grudnia o godzinie 16.59. Pierwszym dniem astronomicznej zimy będzie zatem wtorek. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej – odwrotnie – najdłuższy.

O ile termin astronomicznej zimy zmienia się z roku na rok, o tyle data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest niezmienna. Zawsze wypada w tym samym dniu. Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia. W 2021 rok będzie to środa. Kalendarzowa zima przyjdzie do nas zatem jako trzecia i będzie trwała do 21 marca.

Podobnie jak kalendarzowa zima, tak i pozostałe pory roku w ujęciu kalendarzowym rozpoczynają się co roku w te same dni. Czyli:

  • pierwszy dzień wiosny wypada 21 marca
  • pierwszy dzień lata – 22 czerwca
  • pierwszy dzień jesieni – 23 września
  • pierwszy dzień zimy – jak już wspomnieliśmy – 22 grudnia.

 
Source link

Leave a Comment