imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Zieloni mają kandydatkę na kanclerza Niemiec. Nigdy nie zasiadała w rządzie

t55d7dezfjz46gq86drg2sbswgzrgsdh.jpg


Baerbock od 2013 r. zasiada w Bundestagu, gdzie reprezentuje wschodnią Brandenburgię. Nigdy nie zasiadała w rządzie.

Kandydatką niemieckich Zielonych na urząd kanclerza Niemiec w wyborach parlamentarnych, które odbyć się mają we wrześniu, została współprzewodnicząca ugrupowania Annalena Baerbock. Wybór ogłoszony został w sobotę. Spada jednak popularność tej frakcji. Gdy we wrześniu prowadziła w sondażach, dziś jest druga ze dystansem 9 pkt proc. do chadeków.

“Kończy się pewna epoka i mamy szansę rozpoczęcia nowej” – mówiła podczas sobotniej konwencji Zielonych Baerbock, odnosząc się do zapowiadanego końca 16 lat rządów kanclerz Angeli Merkel. “Nadszedł czas odnowy naszego państwa” – dodała. Kandydaturę 40-letniej polityk poparło 98,5 proc. delegatów.

 

ZOBACZ: Niemcy: SPD wybrało Olafa Scholza na kandydata na kanclerza. Obiecał m.in. podwyżkę płacy minimalnej

 

Baerbock od 2013 r. zasiada w Bundestagu, gdzie reprezentuje wschodnią Brandenburgię. Nigdy nie zasiadała w rządzie. Studiowała nauki polityczne i prawo międzynarodowe na uczelniach w Hamburgu i w Londynie.

Zieloni rezygnują z zakazu aut spalinowych

Współprzewodniczący Zielonych Robert Habeck ostrzegł na konwencji, by partia nie forsowała zbyt radykalnego programu, który mógłby odstraszyć wyborców. Delegaci odrzucili więc niektóre ambitne propozycje związane z ochroną klimatu, jak zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi od 2025 r. Przyczyną ostatniego spadku poparcia partii były m.in. zapowiedzi podwyższenia cen paliwa i propozycje ograniczenia pasażerskich lotów krótkodystansowych.

 

ZOBACZ: Niemcy przegrały w TSUE w sprawie emisji. Skarżyła Komisja Europejska

 

Gdy w kwietniu ogłoszono, że Baerbock będzie kandydatką swej partii na kanclerza, wiele badań opinii publicznej dawało Zielonym zwycięstwo w zaplanowanych na 26 września wyborach. Jednak w ostatnich sondażach znów prowadzi blok partii chadeckich CDU/CSU. W czwartkowym sondażu telewizji ARD chadecy mieli 28 proc. poparcia, a Zieloni – 20 proc., o 6 pkt proc. mniej niż w maju.

 

Kandydatem CDU/CSU na urząd kanclerza jest premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. W wypadku wygranej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) rządem pokieruje obecny wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz.

hlk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment