imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Zakrzepy mogą pojawić się nie tylko z powodu COVID-19

TT-webcast-1-zakrzepy.png


Jaki jest mechanizm powstawania zakrzepów? Czy można im przeciwdziałać? Dlaczego COVID-19 wiąże się z ryzykiem tego rodzaju powikłania? Na pytania te odpowie kardiolog prof. Piotr Pruszczyk, który będzie gościem rozmowy organizowanej przez Serwis Zdrowie PAP w poniedziałek, 19 lipca o godz.11:00.

Jest to pierwsze z cyklu trzech spotkań w formule webcastu, poświęconych diagnostyce i leczeniu zakrzepowo-zatorowemu.

Spotkanie będzie transmitowane live na: https://zdrowie.pap.pl.

Jedna z publikacji naukowych z 2021 roku pokazała, że ok. jedna piąta pacjentów, którzy z powodu COVID-19 znaleźli się w szpitalu, miała powikłania zakrzepowo-zatorowe w postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub zakrzepicy żył głębokich, a tego rodzaju diagnoza wpływała też na ich szanse przeżycia. Jednak grupa pacjentów, którzy borykają się z zakrzepami, jest znacznie większa. W Polsce przed pandemią diagnozę żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej otrzymywało 50-80 tysięcy osób rocznie.

Podczas spotkania zapytamy prof. Piotra Pruszczyka, specjalistę chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii o to m.in., jak powstają zakrzepy, o metody przeciwdziałania im i dlaczego choroba Covid-19  wiąże się z ryzykiem tego rodzaju powikłania.

Ekspert odpowie również na Państwa pytania, dlatego zachęcamy do rejestracji pod linkiem: https://zoom.us/webinar/register/WN_s8s6hsTJTESm458c6rlNqA.

Pytania będzie można zadawać pisemnie podczas wydarzenia przy pomocy sesji Q&A. Można je również przesyłać już teraz na adres [email protected].

Spotkanie poprowadzi Justyna Wojteczek, redaktor prowadząca Serwis Zdrowie PAP. Postaw na Wiedzę! w Polskiej Agencji Prasowej.

Cykl spotkań jest realizowany we współpracy z partnerem merytorycznym, firmą Pfizer.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

 


Source link

Leave a Comment