imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Zachowaj komórki mózgowe w nienaruszonym stanie, a umysł w pełnej gotowości – Wolna Polska – Wiadomości

a-11.jpg


Drogi Czytelniku,

związek ten produkowany jest przez niektóre rośliny, aby chronić je przed czynnikami stresu – wzrostem grzybów, chorobami, zjawiskami pogodowymi. To resweratrol.

Wykazuje on działanie zarówno przeciwgrzybicze, jak i przeciwbakteryjne – ale to działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne nadaje resweratrolowi tak wiele funkcji.

Zdolność resweratrolu do kontrolowania i zwalczania aktywności wolnych rodników w znacznym stopniu odpowiada za jego całe korzystne działanie w organizmie ludzkim, a jest to szczególnie istotne w ośrodkowym układzie nerwowym.

Struktury ośrodkowego układu nerwowego – mózg i rdzeń kręgowy – charakteryzuje szczególnie wysoki poziom metabolizmu oraz zapotrzebowania na tlen.

Im szybszy metabolizm, tym więcej reaktywnych form tlenu jest wytwarzane.

Dodatkowo metale ciężkie, takie jak żelazo, mogą odkładać się w mózgu i działać drażniąco, również powodując wytwarzanie ROS.

Ośrodkowy układ nerwowy jest szczególnie podatny na oksydację ze względu na wysoką zawartość tłuszczu – a wraz z wiekiem jesteśmy narażeni na działanie coraz większych ilości ROS.

Im jesteś starszy, tym więcej pracy musi włożyć Twój mózg w przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu

W niektórych przypadkach Twój mózg nie jest w stanie samodzielnie pracować wystarczająco intensywnie, aby całkowicie uniknąć uszkodzeń i chorób. Potrzebuje nieco pomocy.

Być może najbardziej ekscytującym zastosowaniem terapeutycznym resweratrolu jest jego wpływ na choroby neurodegeneracyjne, w szczególności ALS, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, ponieważ są one powodowane przez stres oksydacyjny w mózgu. A to prowadzi do wystąpienia blaszek starczych i plątanin neurofibrylarnych.

Chociaż mechanizmy zaangażowane w te procesy nie są nam jeszcze dokładnie znane, wiemy jednak, że ma to jakiś związek z białkami tau. Białka tau znaleziono w dużych ilościach w neuronach mózgu każdego człowieka, ale kiedy przechodzą proces zwany „acetylacją”, zaczynają się gromadzić i „sklejać” ze sobą (podobnie jak lepkie płytki krwi w miażdżycy naczyń, opisane wcześniej).

W formie agregatów białka te mogą powodować wystąpienie plątanin neurofibrylarnych (lub NFT), które są powszechnie znajdowane w mózgu chorych na Alzheimera.

Jak się chronić?

Resweratrol może między innymi przeciwdziałać acetylacji białek tau w mózgu. Może zapobiegać degeneracji układu nerwowego poprzez aktywację przeciwzapalnych białek SIRT1 i zmniejszenie aktywności uszkadzających komórki ROS.

Tak, ten sam proces również występuje w mózgu – i ma równie ochronne działanie!

I nie dotyczy to jedynie choroby Alzheimera. Na przykład choroba Parkinsona to schorzenie, które zdaje się wiązać z substancjami przekaźnikowymi stanu zapalnego.

A to prowadzi do:

·         podwyższonej aktywności komórek glejowych, otaczających i wspierających neurony;

·         odkładania białka o nazwie alfa-synukleina;

·         i ostatecznie do uszkodzenia komórek mózgu zawierających dopaminę.

Łącznie jest przynajmniej siedem znanych szlaków przekaźnikowych, które mogą zacząć funkcjonować niewłaściwie, prowadząc do wystąpienia objawów przypominających chorobę Parkinsona oraz w pełni rozwiniętej formy choroby Parkinsona.

A wiadomo, że resweratrol ma modyfikujący wpływ na wszystkie te szlaki.

Na przykład w badaniach na zwierzętach stwierdzono, że resweratrol tłumi aktywację komórek glejowych i stan zapalny oraz poprawia ich funkcjonowanie, nawet po wystąpieniu objawów przypominających chorobę Parkinsona.

Oczywiście w tym zakresie brakuje nadal badań prowadzonych u ludzi, ale ilość dowodów zgromadzonych w badaniach na zwierzętach i laboratoryjnych jest dość duża.

Gdy grozi Ci stwardnienie zanikowe boczne (ALS)…

W przypadku tej szybko postępującej choroby dochodzi do utraty nerwów ruchowych w całym układzie nerwowym.

Nie ma na to lekarstwa, ale obserwacje z badań na zwierzętach sugerują, że resweratrol może być użyteczny w zapobieganiu i leczeniu. Zwłaszcza z tego powodu, że ALS jest powiązany z:

·         wysokim poziomem stresu oksydacyjnego;

·         nieprawidłowym metabolizmem wapnia;

·         podwyższonym poziomem neuroprzekaźnika, glutaminianu, w mózgu.

Wykazano, że resweratrol wpływa na wszystkie trzy z tych mechanizmów poprzez:

·         zapobieganie i zmniejszanie oksydacji;

·         utrzymywanie stężenia wapnia na niskim poziomie;

·         buforowanie szkód spowodowanych nagromadzeniem glutaminianu i spowodowanego tym zalewu informacji, który paraliżuje i uszkadza komórki mózgu.

SIRT1 aktywowany przez resweratrol również zmniejsza uszkodzenia mózgu związane z objawami stwardnienia zanikowego bocznego.

Pozdrawiam
Robert Braun

komórki mózgowe


Source link

Leave a Comment