imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Zablokowali rondo. Mieszkańcy Świnoujścia protestują przeciwko strefie ochronnej gazoportu

jfn52d2t6ccuvv3dsesmt2uufcg7p85s.png


O godzinie 12 w Świnoujściu odbył się protest przeciwko wytyczonej strefie gazoportu. Strefa ochronna została zamknięta ze względu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, jaką jest terminal LNG w Świnoujściu.  

Mieszkańcy i przedsiębiorcy ze Świnoujścia protestowali przeciwko zamknięciu drogi, która jest jedyną trasą do zabytków i wielkiej plaży. Protestujący zablokowali całe rondo, co jakiś czas dając jednak przejechać pojedynczym samochodom. Ruch został jednak znacznie utrudniony. Protest przewidziany był na godzinę.  

Mieszkańcy są niezadowoleni, że jedyna droga prowadząca na plażę i do zabytków, została zamknięta. 
– Zabierają nam plażę i ścieżkę rowerową. Tutaj nie ma gdzie jeździć, a tak jeździliśmy na falochron, na plażę, po prostu odpocząć – mówi jeden z uczestników protestu. 

 

ZOBACZ: Gazoport w Świnoujściu. Ogłoszono zakaz przebywania

Przedsiębiorców martwi zbliżający się okres letni. Wojewoda mówił, że nie była to jego decyzja. Zrobił to na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Straży Granicznej. Przekonywał, że postara się, by sprawę rozwiązać do okresu letniego. Mieszkańcy jednak nie wierzą w zapewnienia. W szczególności, że przed nimi nie tylko okres letni, ale i majówka.  

– To wpłynie na moje życie. Otwiera się sezon letni, a ja wynajmuję mieszkanie dla letników i najprawdopodobniej połowa nie przyjedzie. Decyzja zapadła z dnia na dzień. Nie było konsultacji społecznych. Zamknęli drogę i już – stwierdza uczestnik protestu.

Jedyna droga pozostaje zamknięta

Wraz z dużą plażą zagrodzone zostały zabytki, w tym najwyższa w Polsce latarnia morska i Fort Gerharda. Polsat News drugiego maja, co roku relacjonował zawieszenie wielkiej flagi na najwyższej latarni morskiej, która znajduje się w Świnoujściu. Nie wiadomo, czy w tym roku tradycja zostanie zachowana. 

 

Mieszkańcy i przedsiębiorcy czują się oszukani, ponieważ decyzja zapadła z dnia na dzień. Strefa zamknięta obowiązuje od czwartku, od północy i obejmuje 200 metrów wokół gazoportu. Zamknięcie wprowadzono na czas nieokreślony.

 
Jak powiedział prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz w rozmowie z reporterem Polsat News Mateuszem Kopyłowiczem, najlepszym rozwiązaniem byłoby otwarcie drogi do czasu, kiedy alternatywne trasy dostępu do atrakcji nie zostaną zbudowane. Decyzji w tej sprawie jednak nie ma.  

kar/ sgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment