imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Tysiące osób uczciło pamięć ofiar sowieckich wywózek

ar55

Strona główna > Polska > XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Tysiące osób uczciło pamięć ofiar sowieckich wywózek XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Tysiące osób uczciło pamięć ofiar sowieckich wywózek Work Buy Consume Die Polska 1

Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, który przeszedł ulicami Białegostoku. Marsz – największe światowe spotkanie Sybiraków – jest hołdem oddawanym setkom tysięcy Polaków, którzy cierpieli i ginęli podczas sowieckich wywózek.

Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru organizowany jest w Białymstoku od 19 lat. Tegoroczny Marsz rozpoczął się przy Pomniku Mordu Katyńskiego. Następnie ulicami Świętojańską, Warszawską i Piastowską uczestnicy Marszu przeszli na teren kościoła pw. Ducha Świętego, w którym została odprawiona Msza św. w intencji Sybiraków. Po Eucharystii uroczystości przeniosły się pod stojący przy kościele Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka. To jedyny obiekt w Polsce, gdzie znajdują się urny z prochami nieznanych Sybiraków.

Organizowanie Marszu we wrześniu ma związek z rocznicą sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, która dała początek wywózkom. – Przed wojną mieszkaliśmy w miejscowości Makarowce, która dziś leży na Białorusi. Kiedy weszli sowieci, najpierw wywieźli na Sybir mojego ojca, który był polskim żołnierzem 3 Pułku Artylerii Wilno. W roku 1941, ostatnim transportem do Białego Jaru na Syberii wywieźli moją mamę, mnie i dwóch moich braci. Ja wtedy miałem 9 lat, a moi bracia 12 i 6 lat. To bardzo trudne wspomnienia – mówi dla PCh24.pl pan Mieczysław, uczestnik sybirackiego marszu. Aby wziąć w nim udział przyjechał do Białegostoku aż z miasta Anzio we Włoszech.

Organizatorami Marszu są m.in. Związek Sybiraków, białostockie Muzeum Pamięci Sybiru i Urząd Miejski w Białymstoku. W przemarszu przez ulice stolicy województwa podlaskiego wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, głównie Sybiracy i ich rodziny oraz kombatanci. Szczególnie dużo – tysiące osób – było w tym roku młodzieży szkolnej i harcerzy. Sybiracy przyjechali z różnych miejsc Polski oraz z różnych krajów świata – m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy.

Przeprowadzone w latach 40. i 50. ubiegłego wieku sowieckie wywózki były jedną z najcięższych zbrodni dokonanych na narodzie polskim. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono ponad 1 mln osób. Bardzo wielu z wywiezionych rodaków zginęło z powodu głodu, chorób oraz nieludzkich warunków obozowego życia i katorżniczej pracy. Warunki były straszne.

Wywieźli nas tam na śmierć i robili wszystko żebyśmy na Sybirze poumierali. Był straszny głód, jedliśmy żywicę, żeby tylko żołądek miał co trawić. Najwięcej ludzi umierało przy wyrębie Tajgi, z wycieńczenia i chorób. Nasza cała rodzina ocalała. Po 5 latach katorgi wróciliśmy do Polski. To było możliwe jedynie dzięki żarliwej modlitwie mojej mamy i Łasce Bożej – mówi nam pan Mieczysław.

Adam Białous

Za: https://www.pch24.pl/xix-miedzynarodowy-marsz-pamieci-zeslancow-sybiru–tysiace-osob-uczcilo-pamiec-ofiar-sowieckich-wywozek,70707,i.html

6.09.2019

Work Buy Consume Die inwazja sowieckiej żydokomuny na PolskęMarsz Pamięci Zesłańców Sybiruzbrodnie żydokomunistyczne
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment