imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Wyniki badań: Najlepsza długość snu. Badacze ustalili, ile powinniśmy spać

000C3TW1XE7VQ6LI-C429-F4.jpg


Podczas wystąpienia, na którym zaprezentowano wyniki, jeden ze współautorów badania – dr Frank Qian z Harvard Medical School – przyznał, że jeżeli uda nam się zniwelować zaburzenia snu, możemy zapobiec przedwczesnej śmierci.

Badania przeprowadzone w latach 2013-2018  przez państwową organizację National Health Interview Survey na temat snu pomogły naukowcom postawić konkretne wnioski oparte na korelacji snu z długością życia w przypadku kobiet i mężczyzn. Specjaliści w trakcie testów brali pod uwagę kilka kluczowych czynników związanych z tym, w jaki sposób śpimy.

Osoby biorące udział w badaniu musiały określić kilka czynników. Zapytano je, czy mają łatwość w zasypianiu, czy przesypiają 7-8 godzin w ciągu nocy, zasypiają bez leków nasennych oraz czy po wstawaniu czują się wypoczęci.

Ci, którzy na każde pytanie odpowiedzieli twierdząco, byli o 30 proc. mniej narażeni na śmierć z jakiekolwiek innego powodu niż grupa osób, która nie zaznaczyła żadnej odpowiedzi lub miała tylko jedną odpowiedź twierdzącą, i o 21 proc. mniej narażeni na śmierć z powodu chorób związanych z układem krążenia.

Okazało się też, że dobre nawyki senne znacznie wyraźniej przełożyły się na długość życia w przypadku mężczyzn, co prawdopodobnie będzie wyjaśniane w kolejnych badaniach. Z kolei osoby z cukrzycą i bezsennością miały dwukrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału. Stwierdzono również istotny związek pomiędzy bezsennością a zawałem serca po uwzględnieniu innych czynników takich jak wiek, płeć, choroby współistniejące i palenie papierosów.

Wiele osób może być zaskoczonych kolejnymi ustaleniami badaczy. Udowodniono bowiem, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen może być szkodliwy dla serca

Zespół naukowców z Nowego Orleanu odkrył, że pacjenci, którzy spali sześć godzin w ciągu nocy, mieli mniejsze ryzyko zawału serca w porównaniu z tymi, którzy spali dziewięć godzin.

Naukowcy potwierdzają, że korzystnie na długość życia wpływa sen, który trwa minimum 7 godzin. Są jednak pewne warunki. Musi być on spokojny i nieprzerwany. Aby tak się stało, specjaliści od snu zalecają, aby wyrobić w sobie dobre nawyki. Należy codziennie udawać się na wieczorny odpoczynek o tej samej porze. Ta sama zasada dotyczy wstawania.

Żeby sen był nieprzerwany, spokojny i pozwalał ci się zregenerować, należy w sposób szczególny zatroszczyć się o miejsce, w którym śpisz. W sypialni powinna być nieco niższa temperatura niż w innych pomieszczeniach domu lub mieszkania. Warto zaciemnić pomieszczenie roletami lub zasłonami i zadbać o zminimalizowanie hałasu.

Na to, jak będzie wyglądać twój sen, mają też wpływ spożywane używki przed położeniem się do łóżka, dlatego najlepiej unikać alkoholu, który sprawia złudne wrażenie szybszego zasypiania. 

Oprócz tego warto godzinę przed zaśnięciem unikać niebieskiego światła emitowanego przez ekran telewizora czy smartfon. Dla niektórych pomocne mogą okazać się np. gorąca kąpiel przez snem, medytacja czy słuchanie wyciszającej muzyki.


Source link

Leave a Comment