imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wybory parlamentarne w Grecji. Spłynęły wyniki exit poll

u91ax5vbp1hoz22wd8yqwrou97jvyabv.jpg


W Atenach trwa oczekiwanie na wyniki wyborów parlamentarnych. Sondaże exit poll nie wskazują na zmianę władzy w Grecji. Prowadzi konserwatywna partia Nowa Demokracja.

W Grecji trwają wybory parlamentarne. Wszystko wskazuje na to, że wygra je rządząca od czterech lat konserwatywna partia Nowa Demokracja.

 

Przed parlamentem w Atenach i na pobliskim placu Syntagma znajdują się namioty wyborcze, w których siedzą członkowie sztabów z materiałami promującymi swoje ugrupowania. Nie ma jednak już tak intensywnej agitacji, jak kilka dni temu.

Wybory w Grecji. Oficjalne wyniki poznamy późno w nocy

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 19.00 czasu lokalnego (18.00 w Polsce). Sondaże exit poll przeprowadzone przez sześć sondażowni wykazały – jak podaje Al Jazeera – że Nowa Demokracja otrzyma od 36 do 40 procent głosów, a lewicowa Syriza w przedziale od 25 do 29 procent. Na trzecim miejscu znalazło się trzecie partia PASOK z wynikiem 9,5-12,5 proc.

 

Na dalszych miejscach usytuowały się Komunistyczna Partia Grecji (6-8 proc.), prawicowa i eurosceptyczna partia Greckie Rozwiązanie (3,5-5,5 proc.) oraz ugrupowanie MeRA25 byłego ministra finansów Janisa Warufakisa (2,5-4,5 proc.).

 

Do wejścia do parlamentu wymagane jest przekroczenie 3-procentowego progu wyborczego.

 

Ostateczne rezultaty komisja wyborcza poda najprawdopodobniej około 21:30.

 

ZOBACZ: Grecja: Protesty i starcia z policją po katastrofie kolejowej. Premier przeprosił naród

 

Po katastrofie kolejowej w północnej Grecji pod koniec lutego w której zginęło prawie 60 osób, notowania partii gwałtowanie spadły. W Atenach przez kilka tygodni trwały protesty gromadzące kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ostatnie badania dawały jednak kilkuprocentową przewagę rządzącego ugrupowania nad lewicową Syrizą, główną partią opozycyjną.

jkm/kg/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment