imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Wybory do PE 2024. Leszek Miller: To jest ostatni dzwonek, aby podali się do dymisji

8k2twqcr558xt424vcfig521aoppjpgx.png


Goście programu “Prezydenci i Premierzy” Leszek Miller oraz Waldemar Pawlak dyskutowali o wynikach niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego i słabym rezultacie Lewicy.

 

Formacja z wynikiem 6,3 proc. zajęła piąte miejsce i uplasowała się za KO, PiS, Konfederacją i Trzecią Droga. Głosy oddane na ugrupowanie przełożyły się na trzy mandaty. Do Brukseli pojadą: Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń oraz Krzysztof Śmiszek.

 

To jest klęska w każdym wymiarze – ocenił wynik Lewicy eurodeputowany mijającej kadencji PE Leszek Miller. Polityk nie zdecydował się walczyć o reelekcję w tegorocznych wyborach.

 

ZOBACZ: Parada Równości w Warszawie. Katarzyna Kotula: Czerwiec to czas na decyzje

 

Przypomniał, że dotychczas “szeroko rozumiana Lewica” miała w europarlamencie siedmioro przedstawicieli. – Zejście do trójki to jest tylko i wyłącznie klęska, ale też w kwestii programowej – ocenił.

Wybory do PE. Leszek Miller wzywa do dymisji Czarzastego i Biedronia

– Kierownictwo, które firmuje Lewicę, nie potrafi przemienić partii politycznej w reprezentację większości, a nie reprezentacją rozmaitych mniejszości – stwierdził Miller.

 

– To jest ostatni dzwonek, aby Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń natychmiast podali się do dymisji, ale oni oczywiście tego nie zrobią – stwierdził europoseł.

 

Jego zdaniem liderzy ugrupowania nie zdecydują się na taki krok, bo Lewica “to partia, która nie ma żadnych mechanizmów wewnętrznej demokracji, gdzie nie prowadzi się dyskusji na temat powód tej klęski”.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro apeluje do Polaków. “Musimy się przeciwstawić”

Leszek Miller: Kto jest winny? Tusk, oczywiście

– To jest partia, którą rządzi żelazną pięścią jeden człowiek. Ten człowiek nazywa się Czarzasty – mówił Miller. – Oni niczym nie różnią się od PiS, tylko tym, że PiS jest większy, ale to z punktu widzenia Czarzastego wystarczy – dodał polityk.

 

W jego ocenie lider Lewicy “chce mieć partię małą, posłuszną i taką, która co roku będzie mu dawała subwencję w wysokości pięciu milionów złotych”. – I taką ma – podsumował Miller.

 

Według niego Lewica znajdzie “jakiegoś winnego”. – Kto jest winien? Donald Tusk, oczywiście – stwierdził polityk.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 w skali całego kraju najlepszy wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 37,06 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Na ugrupowanie prowadzone przez Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 36,16 proc. uprawnionych obywateli. Trzecie miejsce przypadło Konfederacji, która zanotowała wynik 12,08 proc. 

Na czwartym miejscu znalazła się Trzecia Droga. Koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u uzyskała poparcie 6,91 proc. wyborców. Piąte miejsce osiągnęła Lewica z wynikiem 6,3 proc. Na przedostatnim miejscu znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy – 0,93 proc. Wśród ogólnopolskich komitetów najniższy wynik zanotował Polexit – 0,25 proc.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment