imalopolska

najnowsze wiadomości

Technologie

Wstrząsy na austriackiej scenie politycznej

vienna-674855_960_720.jpg


W Austrii odchodzi ze stanowiska kanclerza najkrócej w historii sprawujący ten urząd polityk. We czwartek 2 grudnia po zaledwie 52 dniach urzędowania o swojej gotowości do dymisji poinformował członek Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Alexander Schallenberg. Wraz z nim do dymisji podał się jego partyjny kolega minister finansów Gernot Bluemel.

Krótki czas pełnienia funkcji nie przeszkodził politykowi i jego administracji we wprowadzeniu kraju na drogę realnej segregacji sanitarnej. Przypomnijmy, że kraj ten wdrożył ostatnio jedne z najbardziej restrykcyjnych w Europie rozwiązań pod pretekstem walki z pandemią koronawirusa.

Fala politycznych rezygnacji

Rezygnacje wywołały w kraju polityczne trzęsienie ziemi i spore przetasowania na tamtejszej scenie. Zaraz po weekendzie w poniedziałek 6 grudnia w samo południe na szefa rządu zaprzysiężony przez prezydenta Alexandra Van der Bellena został Karl Nehammer. Teki otrzymało też pięciu ministrów powołanych w miejsce tych, którzy odeszli.

To nie pierwsze dymisje i odejścia liderów rządzących z aktywnej polityki w ostatnich tygodniach i miesiącach. Niecałe dwa miesiące temu z powodu zarzutów o korupcję rezygnację złożył wcześniejszy kanclerz Sebastian Kurz, wobec którego wszczęła śledztwo tamtejsza prokuratura. Ostatnie dymisje spowodowały, ze konieczne było szybkie i sprawne obsadzenia na nowo sześciu zwolnionych stanowisk.

Zmiany w rządzie

O nominacji nowego kanclerza poinformowano jeszcze w ubiegły piątek. Karl Nehammer dotąd był w austriackim rządzie szefem ministerstwa spraw wewnętrznych. Polityk oprócz funkcji w rządzie objął jednocześnie funkcje przewodniczącego partii OeVP. Zwolnione na skutek roszad stanowisko szefa MSW objął Gerhard Karner, natomiast funkcje szefa resortu finansów został pełniący dotąd funkcję sekretarza stanu Magnus Brunner. Na tym stanowisku zastąpiła go przewodnicząca młodzieżówki partii OeVP Claudia Plakolm. Nowy minister edukacji w austriackim rządzie to Martin Polaschek. Dotychczasowy kanclerz Alexander Schallenberg wrócił na uprzednio zajmowane stanowisko szefa dyplomacji.

Zmiany rządowe dotyczyły wyłącznie polityków OeVP. Ich koalicjanci, czyli partia Zieloni nie przeprowadziła żadnych zmian personalnych. Dalej więc wicekanclerzem jest szef Zielonych Werner Koglerm, natomiast ministrem zdrowia pozostaje Wolfgang Mueckstein.


Source link

Leave a Comment