Fot. Paweł Konarzewski/Instytut Łukasiewicza (1)
Mistrzowie olimpijscy i paraolimpijscy, medaliści i ci, którym do podium zabrakło bardzo niewiele – bohaterami książki „TEAM100. Olimpijskie opowieści z Tokio i Pekinu” jest szesnaścioro beneficjentów programu, reprezentantów Polski, którzy odnieśli sukcesy podczas ostatnich igrzysk w Tokio i Pekinie.
„Sport jest całym moim życiem – trenuję od 28 lat. Dzięki bieganiu zwiedziłam świat, poznałam smak wygranej, ale też porażki. Sport pozwala mi ciągle się rozwijać, realizować swoje cele i marzenia” – mówiła podczas spotkania promującego książki w Centrum Olimpijskim Barbara Bieganowska-Zając – biegaczka, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska, stypendystka programu Team100.
Program ma na celu wspieranie młodych, utalentowanych sportowców – poprzez stypendia, które pozwalają im łączyć sport z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Publikacja Instytutu Łukasiewicza zawiera 16 historii beneficjentów programu Team100. Kolejnym z nich jest Kajetan Duszyński. „Do dzisiaj tak naprawdę nie mogę uwierzyć w to, że zdobyłem olimpijskie złoto, wciąż się przyzwyczajam do swojego sukcesu. Nie spodziewałem się go, ale już zdążyłem się zaadaptować do nowej sytuacji: niedawno jeździłem tramwajem na politechnikę, a chwilę później udzielam wywiadów mediom” – mówił mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4×400 m z Tokio (2020).
Podczas spotkania w Centrum Olimpijskim zaprezentowano także książkę „Wielkie tradycje polskiego sportu: do biegu, gotowi…”. Publikacja to opowieść o najwybitniejszych biegaczach w historii Polski. Książka opowiada o wielkich sportowych osobowościach na tle losów całego narodu: od zmagań o niepodległość i rozkwit kultury fizycznej w Drugiej Rzeczypospolitej, przez tragedię II wojny światowej i ciemny okres komunizmu – rozświetlany sukcesami wybitnych zawodników, po ostatnie dekady wypełnione radością z osiągnięć polskiej lekkoatletyki. Jest to barwna opowieść o ludziach i czasach, w których przyszło im walczyć o sportowe laury – o biało-czerwonej sztafecie, która nie ma końca!
„Wspomnienia i życiorysy przedwojennych sportowców są dla mnie pasjonujące. Poznałam w 1964 r. Stanisławę Walasiewiczównę, genialną biegaczkę. To było ogromne przeżycie” – wspominała, nawiązując do sztafety pokoleń, Teresa Sukniewicz-Kleiber – olimpijka z Meksyku (1968), brązowa medalistka mistrzostw Europy.
Podczas spotkania podkreślała, jak wiele zawdzięcza sportowi.
„W ponurych czasach komunizmu zwiedzaliśmy cały świat, mogliśmy kupować za granicą ubrania, których w Polsce nie było. Jeździliśmy na obozy do Włoch – tam na drzewach rosły pomarańcze! Dla nas to było wtedy coś nieprawdopodobnego. Sport daje niezwykle dużo – to szkoła życia, charakteru” – tłumaczyła biegaczka.
„Chciałbym podziękować Instytutowi Łukasiewicza za obie inicjatywy. Książki przybliżają ludzi sportu, ich rolę w historii i budowaniu dumy narodowej” – podkreślił Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
„Ubolewam, że historia sportu nie istnieje w ośrodkach akademickich. Dlatego cudowne jest to, co robi Instytut Łukasiewicza. Promowanie i popularyzowanie dziejów sportu ma ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń i pamięci historycznej” – zauważył dr hab. Robert Gawkowski, historyk sportu i konsultant merytoryczny publikacji.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. gen. broni Władysława Andersa w Warszawie.
Bezpłatne egzemplarze obu książek trafiły do uczniów liceów ogólnokształcących o profilu sportowym – przede wszystkim szkół mistrzostwa sportowego – oraz klubów sportowych w całej Polsce. Publikacje są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Źródło informacji: Instytut Łukasiewicza