imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Wróg publiczny numer jeden. Postawiono zarzuty mężczyźnie, który wybił okno w synagodze

a-71-e1537638083728

Strona główna &gt Polska &gt Wróg publiczny numer jeden. Postawiono zarzuty mężczyźnie, który wybił okno w synagodze Wróg publiczny numer jeden. Postawiono zarzuty mężczyźnie, który wybił okno w synagodze a303 Polska

Prokuratura uznała, że wybicie okna to prawie zamach. Narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zarzuciła 27-letniemu mężczyźnie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, w związku z wybiciem przez niego szyby w oknie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. 27-latek jest chory psychicznie.

Rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w sobotę że postawiony mężczyźnie zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku, zagrożony karą do trzech lat więzienia, obejmuje także złośliwe przeszkadzanie aktowi religijnemu oraz obrazę uczuć religijnych.

Wybita szyba w synagodze. / Źródło: Twitter

Podejrzany przyznał się do winy. Zarówno treść jego wyjaśnień, jak i zebrany do tej pory materiał dowodowy wskazują, że jego zachowanie było następstwem zaburzeń psychicznych, stwierdzonej i rozpoznanej u niego choroby psychicznej. Pół roku wcześniej było prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo z tego samego rozdziału Kodeksu karnego, czyli przeciwko wolności sumienia i wyznania, zakończone wnioskiem do sądu o umorzenie postępowanie i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym – powiedziała Wawryniuk.

Tamto zdarzenie dotyczyło kościoła

Oba wnioski z poprzedniego śledztwa przeciwko mężczyźnie nie zostały do tej pory rozpoznane przez sąd.

Prokurator podjął decyzję o skierowaniu wniosku do sądu o areszt dla mężczyzny, bo te zachowania u niego eskalują, i zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo – dodała prokurator.

Wyjaśniła, że prokuratura będzie też chciała poddać podejrzanego badaniom psychiatrycznym.

W gdańskiej synagodze, gdzie w środę w godzinach popołudniowych trwały przygotowania do modlitwy w ramach obchodów święta żydowskiego Jom Kipur, mężczyzna zbił kamieniem szybę w oknie. Policja zatrzymała sprawcę w piątek. Mężczyzna jest mieszkańcem gminy Trąbki Wielkie (Pomorskie).

W czwartek w godzinach popołudniowych przed budynkiem Nowej Synagogi odbyło się spotkanie potępiające atak na bożnicę, zorganizowane z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Na zakończenie spotkania dokonano symbolicznego odsłonięcia nowego okna w synagodze.

– Z ogromnym bólem przyjąłem akt barbarzyństwa, do którego doszło w Gdańsku, kiedy ktoś rzucił kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy Jom Kipur – powiedział Andrzej Duda.

Ambasada Amerykańska w Polsce wystosowała specjalne oświadczenie potępiające „antysemicki atak”. Tak oto wybicie szyby przez chorego psychicznie człowieka urosło do rangi zamachu i wydarzenia na skalę nie tylko kraju, ale świata.

Za: Najwyższy Czas! (22/09/2018)

Jednorazowy atak na synagogę w Gdańsku wywołał międzynarodowe oburzenie. Po atakach na kościoły i ambasadę RP w Izraelu cisza

W samym Radomiu tylko na przełomie lipca i sierpnia zanotowano pięć włamań do kościołów katolickich. W Polsce jest co najmniej kilkadziesiąt takich przypadków. Tymczasem wielkie larum, włącznie z potępieniem przez ambasadora USA, wywołuje… jednorazowe wrzucenie kamienia do synagogi.

Rzucenie kamienia do gdańskiej synagogi potępiła już ambasador USA, Georgette Mosbacher. Ambasada USA w Warszawie potępia nienawistny i destrukcyjny czyn popełniony wobec gdańskiej synagogi podczas Jom Kippur, najświętszego żydowskiego święta. Stoimy u wszystkich tych, którzy zjednoczyli się w obliczu tego ataku – napisano na oficjalnym profilu amerykańskiej ambasady w Polsce.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie potępia pełen nienawiści, destrukcyjny akt wymierzony w synagogę w Gdańsku, dokonany podczas Jom Kipur – najważniejszego żydowskiego święta. Solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy zjednoczyli się w obliczu tego incydentu.

— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) September 21, 2018

Tymczasem próżno szukać jakichkolwiek słów potępienia ze strony ambasadora USA czy jakiegokolwiek innego państwa w razie włamania do kościoła w Polsce. Lokalne media informują, że tylko na przełomie lipca i sierpnia w Radomiu miały miejsce pięć włamań do katolickich świątyń.

Włamania miały charakter w większości złodziejski. Część jednak dokonywana była z przyczyn wyłącznie chuligańskich. Katolickie media w Polsce co kilkanaście dni informują o podobnym zdarzeniu na terenie naszego kraju.

Przypominamy również, że USA nie zareagowało w żaden sposób, gdy w lutym polska ambasada w Izraelu została zaatakowana przez nieznanych sprawców. Po protestach Żydów przeciwko polskiej ustawie o IPN ktoś namalował wulgarne wobec Polaków napisy na ogrodzeniu.

Czy więc jesteśmy państwem partnerskich? A może jednak – wbrew propagandzie poszczególnych rządów III RP – postkolonialnym Bantustanem Europy?

Źródło: echodnia.eu/rp.pl/wprost.pl

Za: Najwyższy Czas! (22/09/2018)

Za: http://www.bibula.com/?p=104502


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment