imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Wrocław. Śmierć 25-letniego Ukraińca. Drugi policjant wydalony ze służby

8nedg276uiq1ax79u6uv5bhfdhoq1d1y.jpg


Do tragedii doszło 30 lipca 2021 r. Policję powiadomili ratownicy pogotowia ratunkowego, którzy zostali wezwani do interwencji na przystanku MPK we Wrocławiu. Zdaniem służb pijany mężczyzna był agresywny, a ponieważ nie było wskazań, by musiał trafić do szpitala, funkcjonariusze zawieźli go do izby wytrzeźwień. 25-letni mężczyzna tam zmarł, a śledztwo w sprawie jego śmierci zostało przeniesione do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

 

Jak podały wcześniej lokalne media obywatel Ukrainy miał był bity, duszony, użyto wobec niego pałki i gazu.

Zwolniony drugi policjant

“Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu z dniem 24 września 2021 r. zwolnił ze służby kolejnego z policjantów biorących udział w interwencji, jaka miała miejsce w dniu 30 lipca 2021 r. we wrocławskim WROPON-ie. Postępowanie dyscyplinarne prowadzone w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na obecnym etapie dotyczy pięciu funkcjonariuszy. Wobec dwóch z nich procedura związana ze zwolnieniem ze służby w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji została zakończona” – napisano w komunikacie policji opublikowanym w czwartek wieczorem.

 

Jak podano, jednocześnie procedura związana ze zwolnieniem ze służby w policji trzeciego z interweniujących funkcjonariuszy pozostaje w toku. Niezależnie od powyższego Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo w przedmiotowej sprawie.

 

ZOBACZ: Wrocław. Śmierć 25-letniego Ukraińca w izbie wytrzeźwień. Polsat News dotarł do nagrań z monitoringu

 

Zwolnienie kolejnego policjanta – pierwszy został zwolniony 10 września – nastąpiło w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji, tj. gdy wymaga tego ważny interes służby.

 

“Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu uznał, że zachodzą wątpliwości dotyczące spełniania przez funkcjonariusza ustawowych wymogów określonych w art. 25 ust. 1 ustawy o Policji warunkujących możliwość pełnienia służby w policji, jak również policjant sprzeniewierzył się zobowiązaniu określonemu w art. 27 ust. 1 ustawy o Policji tj. rocie ślubowania policjantów, nie reagując na niezgodne z przepisami użycie środków przymusu bezpośredniego przez innych funkcjonariuszy” – czytamy w komunikacie.

Zarzuty dyscyplinarne

Wcześniej, z dniem 10 września 2021 r. komendant wojewódzki policji we Wrocławiu zwolnił funkcjonariusza, wobec którego zarzuty dyscyplinarne dotyczyły m.in. niezgodnego z przepisami użycia środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i pałki służbowej.

 

Postępowanie dyscyplinarne prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu na obecnym etapie dotyczy łącznie pięciu funkcjonariuszy. Wobec dwóch z nich procedura związana ze zwolnieniem ze służby w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji została zakończona. Jednocześnie pozostaje w toku procedura związana z wydaleniem ze służby trzeciego z interweniujących funkcjonariuszy, wobec którego zarzuty dyscyplinarne dotyczą m.in. niezgodnego z przepisami użycia środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej.

 

Wobec dwóch pozostałych funkcjonariuszy biorących udział w ww. interwencji, którzy też zostali zawieszeni, prowadzone są postępowania dyscyplinarne.

ac/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment