imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

WOŚP 2022. Kiedy finał? Aukcje, licytacje, atrakcje

000E80UBGKITMOHG-C411.jpg


Finał WOŚP 2022 to jedno z najważniejszych styczniowych wydarzeń, którego głównym organizatorem jest Jurek Owsiak. Tym razem fundusze zebrane do puszek oraz w czasie licytacji zostaną przeznaczone na  zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Pierwszy koncert charytatywny pod hasłem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w 1992 r. w Ciechocinku, a następny w czasie festiwalu w Jarocinie. Od 1993 r. coroczny finał WOŚP transmitowany był na żywo ze studia telewizyjnego, gromadząc przed odbiornikami miliony widzów.

Jak podaje oficjalna strona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w ciągu ostatnich 29 lat fundacja zebrała aż 1,5 mld złotych, za które kupiono ponad 67 300 różnorodnych urządzeń medycznych. Czerwone serduszka będące symbolem akcji można zobaczyć na sprzętach ratujących życie znajdujących się na większości oddziałów szpitalnych, w karetkach oraz poradniach specjalistycznych. Środki zebrane podczas WOŚP umożliwiły również m.in. wykonywanie bezpłatnego badania przesiewowego słuchu u noworodków.

W tym roku zbiórka w ramach WOŚP przeznaczona jest na profilaktykę i leczenie wzroku małych pacjentów i odbędzie się pod hasłem “Przejrzyj na oczy”.

Mimo że finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, liczne wydarzenia i akcje internetowe wspierające fundację odbywają się już od początku grudnia. Zainteresowani mogą m.in. licytować wystawione na Allegro przedmioty, wrzucić datki do znajdujących się w sklepach oraz licznych instytucjach użytku publicznego puszek lub przelewać pieniądze bezpośrednio na konto fundacji.

Tegoroczny finał WOŚP 2022 odbędzie się 30 stycznia. Jest to ostatni dzień ferii zimowych w województwach: małopolskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, lubuskim oraz kujawsko-pomorskim.

W tym dniu na ulicach pojawią się wolontariusze, zbierający środki do specjalnie oznakowanych puszek. Każdy z nich będzie posiadał również pozwalający na sprawdzenie tożsamości identyfikator. Od kilku lat, oprócz kwestowania na ulicach możliwe jest także zbieranie pieniędzy do wirtualnej skarbonki WOŚP. Ten sposób jest chętnie wybierany przez wolontariuszy szczególnie w czasach pandemii.

Tradycyjnym elementem każdego finału WOŚP jest tzw. światełko do nieba, odbywające się w całej Polsce o godz. 20. 00. Jest to kulminacyjny i bardzo symboliczny moment zbiórki, w czasie którego uczestnicy zapalają lampki, świece lub zimne ognie i unoszą je w górę, kierując – jak zwykł mawiać Jurek Owsiak – w stronę dobrych aniołów. Często towarzyszy mu również pokaz sztucznych ogni lub pokazy laserowe.

Sztaby WOŚP zostały utworzone w większości polskich miast. Gromadzą one wolontariuszy oraz odpowiadają za organizację wydarzeń towarzyszących. Do najpopularniejszych z nich należą koncerty oraz  Bieg Wielkich Serc. Przewidziano również liczne atrakcje dla dzieci, naukę udzielana pierwszej pomocy, czy specjalny bieg dla psów. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Ze względu na ograniczenia pandemiczne na większości z nich obowiązują jednak limity miejsc.

W Warszawie 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tradycyjnie odbędzie się przed Pałacem Kultury i Nauki. W Krakowie natomiast większość wydarzeń będzie miała miejsce na Rynku Głównym.

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji finału WOŚP 2022 w danym mieście oraz listę przewidzianych atrakcji można znaleźć na stronie WOŚP.

 


Source link

Leave a Comment