imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

WOŚP 2022. Finanse Fundacji a zarobki Jurka Owsiaka

000ECUL8ECII4YJT-C411.png


Fundacja WOŚP funkcjonuje od 1993 roku. Od pierwszego dnia celem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest ochrona zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, a w szczególności dzieci. Sprawdźmy, jakimi kwotami operuje działalność Jurka Owsiaka.  

Na oficjalnej stronie Fundacji WOŚP można zapoznać się z aktualnym statutem działalności. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w lipcu 2018 roku. Z dokumentu wiadomo, że cały dochód fundacji pochodzi nie tylko z Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wliczają się w niego również darowizny, spadki, wsparcia sponsorów i zyski z działalności gospodarczej prowadzonej przez WOŚP

Dokument informuje też o tym, że Fundacja WOŚP odpowiada za swoje zobowiązana całym posiadanym majątkiem. Nie może więc przekazać żadnych środków na cele inne, niż są przedstawione w statucie Fundacji. Oprócz tego zyski finansowe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie mogą być w żaden sposób przekazywane założycielom fundacji, ich rodzinom lub osobom wspierającym. W związku z powyższym nie można łączyć dochodów Fundacji WOŚP z dochodami Jurka Owsiaka

Wpłaty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są większe z każdym rokiem. O całej historii finansowej wiemy na podstawie rozliczeń z danego roku podatkowego. Obliczenia wstępne w formie wykresów dostępne są na stronie fundacji, natomiast z dokumentami dotyczącymi pełnego rozliczenia można zapoznać się na stronie Narodowego Instytutu Wolności. Udostępnione są tam sprawozdania każdej organizacji pożytku publicznego. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę numer KRS danej organizacji.

Porównując dochody z 25. oraz 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy widać, że budżet jest coraz większy. W 2017 roku (podczas 25. edycji) Fundacja WOŚP zarobiła łącznie 105 570 801,49 zł. W kolejnym roku było to ponad 126 milionów, a w roku 2019 zebrano 175 milionów. Jak wynika ze wstępnych raportów, 29. Finał WOŚP miał wstępne zyski na poziomie ponad 186 milionów, lecz z raportów finansowych z października 2021 wynika już, że łączny dochód wyniósł  237 681 503,27 zł.

Skoro wiemy już, jakimi kwotami operuje Fundacja WOŚP, czas przyjrzeć się wydatkom. Najwięcej pieniędzy z budżetu zostało przeznaczone na zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczną. Z całej zbiórki 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazano na te cele aż 154 822 369,30 zł. Były to zakupy dla oddziałów neurologii i neurochirurgii dziecięcej, neonatologii, chirurgii dziecięcej oraz onkologii dziecięcej. Dodatkowo w kwocie uwzględnione są zakupy karetek specjalistycznych dla szpitali dziecięcych oraz zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Inne wydatki, jakie miały miejsce po zebraniu funduszy w 2020 roku to:

  •          wydatki na działalność pożytku publicznego 1% (43 834 455,29 zł);
  •          wydatki na działalność propagatorską i informacyjną (5 607 468,76 zł);
  •          prowadzenie programu edukacyjnego “Ratujemy i uczymy ratować” (1 501 626,08 zł);
  •          prowadzenie programu powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków (1 029 350,65 zł);
  •          prowadzenie programu “Policz się z cukrzycą” (27 010,86 zł);
  •          prowadzenie programu nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków (14 656,64 zł).

Wszelkie pozostałe pieniądze ze zbiórki zarejestrowane zostały jako środki zarezerwowane. To z nich organizatorzy są w stanie przeznaczyć pewną kwotę na wstępną organizację kolejnej edycji. Należy również rozdzielić dwa źródła pozyskiwania pieniędzy. Te otrzymane w ramach Finału WOŚP przekazane są w całości na zaopatrzenie placówek medycznych. 

Wszelkie opłaty administracyjne (biuro, wynagrodzenie dla osób zatrudnionych w Fundacji, usługi prawne i telekomunikacyjne etc.) regulowane są wyłącznie ze środków pozyskanych od sponsorów, od darowizn zdobytych w ciągu reszty roku oraz z odsetek zyskanych na lokatach bankowych. 

Już 30 stycznia odbędzie się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku hasłem głównym zbiórki jest: “Przejrzyj na Oczy“, a cel to przekazanie funduszy na okulistykę dziecięcą. Jak można wesprzeć Fundację w zbiórce? Jest kilka możliwości. Najpopularniejszą jest przekazanie darowizny do puszek. Są one dostępne nie tylko u wolontariuszy WOŚP, lecz w różnych placówkach (takich jak stacje benzynowe czy sklepach Biedronka). Możemy również wziąć udział w licytacjach na Allegro, skąd wszystkie zyski przekazane zostaną na chore dzieci. 

Zobacz video:

Czytaj także:
Powracają kolejki karetek do szpitali
Od teraz kwarantanna wyłącznie przez tydzień


Source link

Leave a Comment