imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

WOŚP 2022. 30. finał coraz bliżej. Czego nie wiesz o WOŚP i Jurku Owsiaku

000EB6QZJ1GA4MUE-C411.jpg


Finał WOŚP 2022 odbędzie się w całej Polsce w niedzielę, 30 stycznia. Poniżej przedstawiamy ciekawostki, o których wiele osób z pewnością wcześniej nie słyszało.

Odbył się w Jarocinie w 1992 r. Organizacja zbiórki pozostawiała wiele do życzenia – wolontariusze nie mieli identyfikatorów ani słynnych dziś puszek. Zbierali pieniądze do czego popadnie – słoików, czapek, jednorazowych torebek itp. Mimo to, udało im się uzbierać prawie 20 000 zł.

Złotej biżuterii pozyskanej w czasie poprzedniej zbiórki. Każdego roku Mennica Polska przygotowuje 100 identycznych złotych serduszek, które są licytowane podczas finału WOŚP.

Do te pory najdroższe serduszko zostało zlicytowane w 2019 r. za 1 200 000 zł.

ponad 1,5 mld zł. Na rzecz 30. finału WOŚP wpłynęło już natomiast 16 097 708 zł. Aktualny stan licznika można sprawdzać na oficjalnej stronie fundacji. Za zebrane pieniądze zakupiono ponad 67 300 urządzeń medycznych.

Umożliwiają one również przeprowadzanie wielu badań (np. przesiewowe badanie słuchu u noworodków) czy naukę pierwszej pomocy  w szkołach (“Ratujemy i uczymy ratować”). 

W 2010 r. odbyła się również dodatkowa zbiórka pod hasłem “Stop powodziom”. W jej trakcie  zebrano 2 644 507 zł, a środki te trafiły do Państwowej Straży Pożarnej. Rozdawano wtedy nie czerwone, lecz niebieskie serduszka.

Na prośbę sióstr misjonarek, w 2013 r. zakupił on 125 maszyn Brajla dla dzieci uczących się w prowadzonej przez misjonarki szkole.  Historię tę opowiedziała mediom współpracująca z Owsiakiem Maria Rochowicz.

Otrzymał m.in. order Ecce Homo, czyli niepaństwowe odznaczenie dla osób, które swoją działalnością dowodzą, że hasło “człowiek – to brzmi dumnie” oraz prestiżowy Medal Świętego Jerzego od Tygodnika Powszechnego. Jest on przyznawany “za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem”.

 W 2011 r. napisał książkę “Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni”, natomiast w 2017 pojawił się kolejny tytuł jego autorstwa “Obgadywanie świata”.

Od kilku lat istnieje możliwość wydrukowania specjalnych identyfikatorów dla wolontariuszy, którzy chcą kwestować ze swoimi psami. Czworonogi otrzymują dokument ze zdjęciem oraz imieniem, który można przypiąć do obroży lub szelek. Dużą popularnością cieszą się również psie biegi, towarzyszące kolejnym finałom WOŚP.


Source link

Leave a Comment