imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna. Źródło w Pentagonie: problemy logistyczne spowalniają rosyjską ofensywę na wschodzie Ukrainy

jm7e1bpbmwieuxk652bcggvo6f2ab95i.jpg


– W obecnej fazie wojny siły ukraińskie i rosyjskie toczą zaciekłe walki, odbijając sobie wzajemnie pojedyncze miejscowości. Rosyjskie wojska robią pewne postępy, ale daleko im do osiągnięcia ogólnej przewagi – przekazał ten wysokiej rangi urzędnik Pentagonu, zastrzegając sobie anonimowość.

 

ZOBACZ: Rosyjski pocisk nad elektrownią atomową. “Groźba nowej katastrofy”

 

Rosjanie postępują powoli, obawiając się wyjścia poza kanały zaopatrzenia, jak w przypadku początkowej, nieudanej próby natarcia na Kijów. Ich postępy są więc ograniczone do zaledwie kilku kilometrów dziennie – twierdzi źródło.

Błoto powstrzyma rosyjską armię?

– Rosjanie nie uporali się ze wszystkimi problemami logistycznymi – powiedział urzędnik. Dodał, że dostawy żywności, paliwa, broni i amunicji wciąż są powolne, mimo że obecnie linie zaopatrzenia są znacznie krótsze niż na początku inwazji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Bucza będzie pomszczona? Ukraina odkryła tożsamość rosyjskich zbrodniarzy

 

Walka na równinach Donbasu wydaje się korzystna dla najeźdźców, biorąc pod uwagę przewagę liczebną i technologiczną oraz bliskość węzłów zaopatrzenia w Rosji. Wiosenne deszcze i ocieplenie pogody mogą jednak działać na ich niekorzyść, zmuszając czołgi, ciężarówki i pojazdy opancerzone do korzystania z asfaltowych dróg, przez co będą bardziej narażone na ataki w stylu partyzanckim.

 

– Mówiąc otwarcie, spodziewamy się, że ich postęp zostanie częściowo spowolniony przez błoto – powiedział urzędnik Pentagonu.

Rosja wystrzeliła na Ukrainę 1900 rakiet, ma tam 92 batalionowe grupy taktyczne

Od początku inwazji rosyjskie wojsko wystrzeliło na terytorium Ukrainy ponad 1900 rakiet, a obecnie w tym kraju znajdują się 92 rosyjskie batalionowe grupy taktyczne, o siedem więcej niż w ubiegłym tygodniu – podała w czwartek stacja CNN, cytując wysokiej rangi urzędnika Pentagonu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kolejne zbrodnie Rosjan. Tortury mężczyzn w wieku poborowym

 

Siły rosyjskie robią pewne postępy na wschód i południe od miasta Izium w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, ale wciąż napotykają tam opór wojsk ukraińskich; ich postęp w Donbasie spowalniają kłopoty z zaopatrzeniem – przekazało to źródło, zastrzegając sobie anonimowość.

Morale rosyjskich żołnierzy spada

Rosyjskie wojsko wciąż mierzy się również z “problemami z morale i spójnością”, szczególnie, że batalionowe grupy taktyczne kierowane z powrotem do walki w Donbasie są uzupełniane poborowymi – podała CNN, powołując się na wysokiej rangi urzędnika amerykańskiego ministerstwa obrony.

 

ZOBACZ: Zniszczono most, którym Rosjanie transportowali broń. “Doszło do samolikwidacji”

 

– Są wstępne oznaki, że choć poborowi zaczynają z wysokim morale, ponieważ byli karmieni rosyjską propagandą, to morale szybko słabnie, gdy są wysyłani do walki i mierzą się z ukraińskim oporem – powiedział dziennikarzom ten urzędnik.

mad/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment