imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna w Ukrainie. Zełenski: Łyman w pełni oczyszczony z najeźdźców

mitzf4kt5tdz4xvy71vqpikers1mu88t.jpeg


Wołodymyr Zełenski ogłosił wyzwolenie Łymanu.

“Na godzinę 12:30, Łyman w pełni oczyszczony” – poinformował w niedzielę w krótkim nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 20-tysięczne przed wojną miasto w obwodzie donieckim, uznawane za kluczowe dla odzyskania całego obwodu ługańskiego, który leży dalej na wschód w kierunku granicy z Rosją, zostało wyzwolone przez ukraińskie siły zbrojne.

“Stan na godzinę 12:30, Łyman w pełni oczyszczony” – poinformował w niedzielę w krótkim nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

Kluczowe dla odzyskania obwodu ługańskiego

Szef państwa potwierdził tym samym, że 20-tysięczne przed wojną miasto w obwodzie donieckim na północnym wschodzie Ukrainy, uznawane za kluczowe dla odzyskania całego obwodu ługańskiego, który leży dalej na wschód w kierunku granicy z Rosją, zostało wyzwolone przez ukraińskie siły zbrojne.

 

Z kolei w sobotę w wieczornym wystąpieniu do Ukraińców Zełenski informował, ze “ukraińska flaga jest już w Łymanie”. Tego dnia w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające zatknięcie flagi ukraińskiej na tzw. witaczu przy wjeździe do miasta. Zapowiadano wtedy, że miejscowość może być odzyskana w ciągu 72 godzin.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Putin zatwierdził wymianę jeńców mimo sprzeciwu służby bezpieczeństwa FSB

 

“Jeszcze trwają tam działania zbrojne, ale nie ma tam ani śladu po jakimś tam pseudoreferendum” – mówił wieczorem Zełenski.

 

Miasto Łyman było ważne dla Rosjan ze względu na przebiegające przez nie połączenia kolejowe zapewniające transport zaopatrzenia m.in. w kierunku Słowiańska i Kramatorska. W mieście znajdują się także strategiczne mosty umożliwiające przeprawę przez rzekę Doniec.

 

Ukraińska flaga na budynku administracji

Wcześniej pojawiły się nagrania ukraińskich żołnierzy na przedmieściach Łymanu.

 

 

Pojawiło się także wideo z samego miasta, przedstawiające budynki administracji przejęte przez Ukraińców.

 

hlk/ sgo

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment