imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna w Ukrainie. Zaporoska elektrownia jądrowa. Rosjanie grożą wysadzeniem

000FWLIZXTC73QIC-C429.jpg


Portal Ukraińska prawda, powołując się na informacje ukraińskiego koncernu atomowego Energoatom powiadomiła, że Rosjanie są gotowi do wysadzenia zaminowanej zaporoskiej elektrowni jądrowej w mieście Enerhodar, w obwodzie zaporoskim.

– Jak dobrze wiecie, zaminowaliśmy wszystkie najważniejsze obiekty w elektrowni jądrowej w Zaporożu. I my nie ukrywany tego przed wrogiem. Uprzedziliśmy ich. Wróg wie, że będzie to albo ruska ziemia albo niczyja – powiedział do rosyjskich żołnierzy generał Walerij Wasiljew, dowódca rosyjskich Wojsk Ochrony Radiacyjnej, Chemicznej i Biologicznej Centralnego Okręgu Wojskowego. 

Jesteśmy gotowi na konsekwencje idące za tym krokiem. A Wy, wojownicy – wyzwoleńcy, musicie zrozumieć, że nie mamy innego wyjścia. I jeżeli pojawi się ten najtrudniejszy rozkaz, musimy go wykonać z honorem – dodał.  

Jak podkreśla portal, ukraiński wywiad posiada informacje, że elektrownia została zaminowana przez wojska rosyjskie.  

Koncern Enerhoatom zaapelował także o podjęcie międzynarodowych działań, dzięki którym możliwe będzie oddanie kontroli nad elektrownią Ukrainie. Obecnie elektrownia znajduje się pod kontrolą Rosjan, wciąż pracuje w niej ukraiński personel. 

Petro Kotin, prezes Energoatomu na antenie ukraińskiej telewizji, przypomniał, że od początku wojny apelowano o misję pokojową w elektrowni. 


Source link

Leave a Comment