imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Wojna w Ukrainie. USA wyślą do Polski dwie baterie systemów Patriot

95efokg4w47yzzw38to2eoasdqce3adp.jpg


USA wyślą dwie baterie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Polski – poinformował we wtorek rzecznik Dowództwa Sił USA w Europie Scott Ghiringhelli, cytowany przez Fox News.

– Na rozkaz ministra obrony i na zaproszenie naszych polskich sojuszników, generał (Tod) Wolters, szef Dowództwa Europejskiego USA polecił (…) przeniesienie dwóch baterii Patriot do Polski – powiedział Ghiringhelli, zaznaczając, że ich rozmieszczenie ma “przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO”.

 

Wcześniej o możliwym rozmieszczeniu systemów w Polsce mówiła podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.

 

W 2018 roku Polska podpisała kontrakt na zakup dwóch baterii Patriot w ramach pierwszego etapu programu obrony powietrznej Wisła. Według zapowiedzi MON mają one trafić do Polski na przełomie 2022 i 2023 roku. 

Przekazanie polskich MiG-ów 

Ogłoszenie polskiego MSZ w sprawie przekazania MiG-ów 29 USA nie było “prekonsultowane” z administracją, wygląda to na zaskakujący ruch Polaków – powiedziała we wtorek podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland. 

 

– Z tego co wiem, to nie było uprzednio konsultowane z nami, że planują nam dać te samoloty – powiedziała Nuland podczas wysłuchania przed senacką komisją zagranicznych na temat Ukrainy, pytana o oświadczenie polskiego MSZ o gotowości bezpłatnego przekazania polskich MiG-ów 29 Stanom Zjednoczonym.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pentagon odpowiedział Polsce ws. przekazania MiG-ów. “Budzi poważne obawy”

 

– Byłam tuż przed przyjściem tutaj na spotkaniu, na którym powinnam była o tym usłyszeć. Więc myślę, że to był zaskakujący ruch ze strony Polaków – dodała w odpowiedzi na pytanie senator Jeanne Shaheen.

 

Nuland dodała, że najważniejsze w tej kwestii jest zapewnienie “pełnego bezpieczeństwa powietrznego” dla Polski i innych sojuszników i że USA rozważają dodatkowe rozmieszczenie baterii systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.

 

Zaskoczenie wyraził również senator Demokratów Chris Murphy, który stwierdził, że Polska byłaby “bardziej naturalnym partnerem”, by przekazać stare MiG-i Ukrainie.ap/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment