imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Wojna w Ukrainie. Turcy nie wezmą pieniędzy za “polskiego” Bayraktara dla Ukrainy

mdhnc3uqh1bfvfqjim31omqq2fnootsi.jpg


Sławomir Sierakowski, dziennikarz “Krytyki Politycznej” będący jednocześnie założycielem zbiórki na “Polskiego” Bayraktara opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie, które otrzymał od producenta dronów – firmy Baykar. Czytamy w nim, że tureckie przedsiębiorstwo zdecydowało się przekazać Ukrainie sprzęt bez pobierania środków.

 

 

“Serdecznie dziękujemy wszystkim Polakom, którzy wsparli tę znaczącą akcję. Jesteśmy pod wrażeniem, że w zorganizowanej przez Pana kampanii wzięły udział setki tysięcy Polaków” – napisali dyrektorzy firmy.

Turcy przekażą drona bez pobierania środków

W liście firma złożyła ofertę. “W obliczu Pana kampanii, przekażemy dron Bayraktar TB2 Ukraińcom bezpłatnie, aby mogli jak najlepiej bronić swojej ojczyzny”. 

 

ZOBACZ: Tortury i morderstwa w Ukrainie. “Rosjanie wbijali jej pod paznokcie śruby”

 

“Będziemy mieć na oku przeznaczenie zebranych funduszy przez ukraińskie organizacje charytatywne na cele, które służą wzmacnianiu Ukrainy. Aspirujemy do tego, żeby ta oferta i ta kampania odniosły sukces w ratowaniu życia niewinnych Ukraińców w tak trudnych czasach. Modlimy się, żeby jak najszybciej się skończyły – czytamy”.

Zbiórka na Bayraktara. Polacy hojnie wsparli Ukrainę

Cel internetowej zbiórki opiewał na 22,5 mln zł – do jej zakończenia pozostały jeszcze trzy dni, a obecnie udało się uzbierać ponad 24,3 mln zł. Dzięki decyzji firmy Baykar, łączne wsparcie dla Ukrainy będzie niemal dwa razy większe. Zrzutkę wsparły w sumie 217 132 osoby. 

 

“Podsumowując: łącznie nasze finansowe wsparcie dla Ukrainy to około 50 mln zł. W związku z tym mam taką wiadomość dla wszystkich pomagających mi bezpośrednio i dla postaci życia publicznego, które poparły nas, a przede wszystkim dla 215 600 Polek i Polaków (i prawie 1000 Białorusinek i Białorusinów): weźmiecie udział w militarnej obronie Ukrainy przed Rosją, a także w humanitarnej pomocy społeczeństwu” – napisał na Facebooku Sierakowski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ksiądz chciał rozmawiać z Rosjanami o pokoju. Został zabity i przejechany czołgiem

 

Dziennikarz zapowiedział, że zebrane 22,5 mln zł – w porozumieniu ze stroną ukraińską i turecką – zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną dla społeczeństwa ukraińskiego.

 

“Ponieważ zebraliśmy nadwyżkę, czyli około 1,8 mln zł (plus wpływy z licytacji), to zgodnie z opisem zbiórki przekażemy je na fundusz ukraińskich sił zbrojnych prowadzony przez Narodowy Bank Ukrainy. Do końca tygodnia, gdy zbiórka zostanie ostatecznie zamknięta, ta suma może dalej rosnąć” – przekazał Sierakowski.

 

Na początku lipca br. wiceprzewodnicząca ukraińskiej Rady Najwyższej Ołena Kondratiuk, odnosząc się do prowadzonej w Polsce zbiórki oceniła, że “to fantastyczne wsparcie i solidarność, która zapisze się w historii naszych stosunków”.

Dron Bayraktar. Maszyna waży 650 kilogramów

Tureckie bezzałogowce Bayraktar TB2 służą m.in. do przeprowadzania rozpoznania, naprowadzania artylerii, a także do bezpośredniego atakowania przenoszonymi bombami.

 

ZOBACZ: Prezydent Ukrainy pokazał swój laptop. “Jest fanem technologii”

 

Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości skrzydeł. Może pozostawać w powietrzu do 27 godzin, a maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć, to ok. 220 km/h. Maszyna waży 650 kg.

mst/zdr/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment