imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Wojna w Ukrainie. Radosław Sikorski: Niemcy powinny przełożyć wajchę

2ftea23tdjykeu8tu6uzouqsd32pzy4p.png


W czwartek Rosja, głosami większości państw Organizacji Narodów Zjednoczonych, została zawieszona w Radzie Praw Człowieka. Nadal pozostaje członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli najważniejszego organu mającego strzec pokoju na świecie.

 

– Mam nadzieję, że czwartkowa decyzja to przygrywka do czegoś więcej. Rosja używa swojego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa nie do pilnowania pokoju, tylko jako immunitetu na zbrodnie wojenne – ocenił w “Graffiti” były szef MSZ, a obecnie europoseł KO Radosław Sikorski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Według 45 proc. obywateli Niemiec reakcja rządu na rosyjski atak jest za słaba

 

Jego zdaniem reżim Władimira Putina sądzi, że ten “immunitet” ochroni go przed odpowiedzialnością, gdyby Rosja miała odpowiadać przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze.

Sikorski: podejrzewam, że Niemcy są hamulcowymi w sprawie sankcji

Zapytany przez Grzegorza Kępkę o obecne działania Niemiec wobec Rosji, odpowiedział, że “to moment, w którym widzą, iż zbłądzili”. – Trzeba dać im sposób na naprawienie błędów, a nie atakować. Niemcy powinny przełożyć wajchę, dostarczyć Ukrainie broń – powiedział.

 

Sikorski przypomniał, że Parlament Europejski poparł “twarde sankcje” wobec Kremla, czyli embargo na rosyjskie surowce: ropę, gaz, węgiel oraz paliwo jądrowe. – Niemieccy europarlamentarzyści poparli to po długiej dyskusji. Podejrzewam, że Berlin jest hamulcowym w tej sprawie, bo policzył, jakie będą skutki gospodarcze – uściślił.

 

ZOBACZ: Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówi o znaczących stratach w Ukrainie. Liczy na szybki koniec wojny

 

Jak przyznał polityk KO, jest ciekaw, czy polski rząd policzył m.in. koszty rekompensat dla piekarni lub innych firm, które zmierzyły się już z podwyżkami cen gazu. 

“Rosjanie mają problemy z logistyką, ale Ukraińcy też”

Następnie Radosław Sikorski ocenił, że Polska powinna dostarczyć Ukrainie “jak najwięcej broni”. – W ciągu kilka dni może odbyć się kluczowa bitwa o Donbas. To już nie jest wojna partyzancka, w której Ukraińcy okazali się mistrzami, ale regularna bitwa pancerna – przypomniał.

 

W jego ocenie “Rosjanie mają problemy z logistyką, ale Ukraińcy też”. – Wojna może rozstrzygnąć się wokół tego, czy zdążymy z dostawami broni – stwierdził.

 

Grzegorz Kępka zapytał też Radosława Sikorskiego o projekt zmian w konstytucji RP, zakładający możliwość konfiskaty mienia podmiotów wspierających Rosję, a także niewliczanie wydatków na obronę ojczyzny do długu publicznego.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Atak na noblistę w Rosji. Dmitrij Muratow oblany farbą

 

– Mogę mówić tylko we własnym imieniu, ale wydaje mi się to wątpliwe. Konfiskaty są możliwe w polskim systemie prawnym, np. w przypadku podejrzenia terroru, na podstawie ustawy lub wyroku sądu – odpowiedział.

PiS chce zmian w konstytucji. Sikorski: chodzi o to, aby gadać, a nie robić

Sikorski dodał, że polskie władze ukryły “setki miliardów złotych” długu w Banku Gospodarstwa Krajowego. Na uwagę prowadzącego, że w propozycji PiS może chodzić o zdjęcie możliwości odszkodowania za konfiskatę, odparł: – Nie słyszałem, aby wypłacano odszkodowania polskim przedsiębiorcom, którzy podlegli nielegalnym przepisom podczas pandemii.

 

Według niego “władza nie przejmuje się konstytucją, jeśli chodzi o powołania do Krajowej Rady Sądownictwa, a tu nagle delikatność, jeśli chodzi o ludzi Putina”. – Chodzi o granie na czas, aby gadać, a nie robić  – uznał.

 

Poprzednie odcinki programu “Graffiti” można obejrzeć tutaj.

wka/Polsatnews.pl/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment