imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna w Ukrainie. Nancy Pelosi w Kijowie. “Dziękujemy za pomoc”

ovqw4r1thqr9tyv18diudbsxf6b1wm3s.png


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w niedzielę w Kijowie z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Ukraiński przywódca podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w walce z Rosją. Pelosi za pośrednictwem Twittera zapowiedziała swoją wizytę w Polsce i spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

O spotkaniu poinformował Zełenski w serwisie Facebook.

 

“Spotkanie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Kijowie. Stany Zjednoczone są liderem potężnego wsparcia dla Ukrainy w walce z agresją Rosji. Dziękujemy za pomoc w ochronie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa!” – napisał.

 

 

Podczas rozmów Pelosi ze swej strony również podziękowała Ukraińcom prowadzenie wojny o wolność.

 

“Jesteśmy tu po to, żeby podziękować za waszą walkę o wolność. Jesteście granicą wolności i walczycie o (nas) wszystkich. Naszym zobowiązaniem jest być z wami do czasu, aż ta walka nie zostanie zakończona” – zadeklarowała przewodnicząca Izby Reprezentantów.

Pelosi pojawi się w Polsce 

“Ameryka stoi twardo po stronie Ukrainy” – napisała na Twitterze po spotkaniu w Kijowie Pelosi. W kolejnym poście zapowiedziała, że razem ze swoją delegacją odwiedzi Polskę, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. 

 

“Z niecierpliwością czekamy, żeby podziękować naszym polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłek humanitarny” – napisała przewodnicząca Izby Reprezentantów USA 

 

Zełenski zwrócił się do rosyjskich żołnierzy 

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 23 tysiące rosyjskich żołnierzy; zniszczonych zostało ponad tysiąc rosyjskich czołgów i blisko 2,5 tysiąca innych pojazdów wojskowych – poinformował w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski na okładce “Time”. Dziennikarz spędził z nim dwa tygodnie

 

W swym wystąpieniu Zełenski powtórzył, że rosyjska armia ściąga “dodatkowe siły” do ataków na wschodzie Ukrainy. Zaapelował do rosyjskiego wojska. – Każdy rosyjski żołnierz może jeszcze ocalić swoje życie. Lepiej będzie dla was przeżyć w Rosji niż umrzeć w naszym kraju – mówił. 

 

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina cały czas zabiega o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Spodziewa się, że wkrótce zapadnie decyzja o ograniczeniu importu rosyjskiej ropy naftowej

 

 

ap/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment