imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba: jeśli dostaniemy odpowiednią broń, wygramy tę wojnę

tg3edqmjg6rp3jufzju9gbn3o2sy5mru.jpg


Jeśli dostaniemy odpowiednią broń od zachodnich sojuszników, jesteśmy w stanie wygrać wojnę z Rosją – powiedział w środę brytyjskiej stacji Sky News minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Kułeba skrytykował reakcję NATO na rosyjską napaść na Ukrainę, mówiąc, że to nie sojusz pomaga jego krajowi, lecz poszczególne państwa, zwłaszcza Wielka Brytania, USA, Polska i Turcja.

 

– Powodem, dla którego tak wiele osób w krajach NATO, w tym politycy, podziwia Ukrainę jest to, że Ukraina nie boi się Rosji. A oni się boją. Wszyscy chcieli skopać Rosji tyłek. Każdy. Ale nikt się nie odważył. Nie mieliśmy wyboru – powiedział.

Kułeba o ustępstwach terytorialnych

Dmytro Kułeba wykluczył możliwość jakichkolwiek ustępstw terytorialnych w ramach rozmów pokojowych, bo jak wyjaśnił, dla Ukrainy stawką jest przetrwanie jako państwo, więc nie ma ona innego wyjścia, jak tylko wygrać tę wojnę. Ale zaznaczył, że to, ile czasu to zajmie, zależy od tego, kiedy i jaką broń otrzyma od państw zachodnich. Wskazał, że tym, czego Ukraina w tej chwili najbardziej potrzebuje, są systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie zniszczyli lub wywieźli z obwodu ługańskiego trzyletni zapas ziarna

 

Ale podkreślił też, że Ukraina nie może już dostawać starego sprzętu i wezwał Wielką Brytanię, by bezpośrednio przekazała jej swoje czołgi, zamiast dawać je Polsce w zamian za te przekazywane przez Polskę ukraińskiej armii.

 

– Nie możemy już polegać na dostawach na Ukrainę broni z czasów Związku Sowieckiego. To się skończyło. Koniec tematu. Potrzebujemy kompleksowego programu przejścia z broni sowieckiej na broń zgodną ze standardami NATO – powiedział Kułeba. – Potrzebujemy, aby brytyjskie czołgi zostały przekazane bezpośrednio Ukrainie – dodał.

an/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment