imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna na Ukrainie. Trwają walki o Siewierodonieck. W Donbasie liczne działania rosyjskiego lotnictwa

gs9nwxw1fjjg2txswti6n3ierfhe4jhh.jpg


Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę Oczaków w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. W ataku zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne – poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.

 

– W ciągu dnia lotnictwo wroga przeprowadziło atak rakietowy na Oczaków – przekazało dowództwo, cytowane przez Suspilne.

 

Jak dodano, wojska rosyjskie próbowały zniszczyć infrastrukturę portową. Trafiono również w prywatny sektor, uszkodzono kilka budynków.

 

 

Pod rosyjskim ostrzałem znaleźli się również cywile, którzy przyszli po wodę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – podała agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze. Trzy osoby, w tym dziecko, zostały ranne.

Trwają walki o Siewierodonieck

W obwodach donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się najcięższe walki, wojska rosyjskie intensywnie używają lotnictwa – poinformował z kolei Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Główne wysiłki Rosjanie koncentrują na kierunkach siewierodonieckim i bachmuckim.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Problemy z morale rosyjskich żołnierzy

 

– Trwają walki o pełną kontrolę nad miastem Siewierodonieck – podał sztab w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

 

Siły rosyjskie prowadziły ostrzał z artylerii i wyrzutni rakietowych wzdłuż linii frontu.

Brak postępów wojsk rosyjskich

Jednak intensywny ostrzał artyleryjski i prawdopodobnie osłabiona piechota po stronie wojsk rosyjskich nie wystarczają, by mogły one osiągnąć postępy w Siewierodoniecku – stwierdził amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym komentarzu.

 

 

W analizie sytuacji na froncie ISW podał, powołując się m.in. na rosyjskie źródła internetowe, że wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w kierunku Słowiańska od strony południowej, przeprowadziły ataki lotnicze w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska oraz wzmocniły zgrupowanie na południu w rejonie Orichowego i Toszkiwki. Przewiduje się, że Rosjanie najpewniej nasilą działania w celu odcięcia trasy Lisiczańsk-Bachmut.

 

Wskazano również, że Rosjanie kontynuują przygotowania do ofensywy na Słowiańsk od strony Iziumu i Łymanu.

Wzmocnienie obrony 

Na południowym odcinku frontu siły rosyjskie koncentrują się na wzmocnieniu pozycji obronnych w związku z ostatnimi udanymi kontratakami Ukraińców przy granicy obwodów chersońskiego i mikołajowskiego.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Dowódcy Azowa przewiezieni do Moskwy

 

Armia rosyjska wzmacnia obronę przeciwlotniczą na tymczasowo zajętym terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy – informuje w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Z kolei w obwodzie zaporoskim skuteczne kontrataki sił ukraińskich zmuszają Rosjan do ściągania dodatkowych sił na ten odcinek frontu.

Prawie 34 tys. zabitych żołnierzy armii rosyjskiej

Od początku inwazji na Ukrainę armia rosyjska straciła około 33 800 żołnierzy, w tym ok. 200 w ciągu ostatniej doby – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Minionej doby siły rosyjskie straciły ponadto dziewięć czołgów, 11 pojazdów opancerzonych, cztery systemy artylerii i trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe – przekazał sztab w komunikacie na Facebooku.

 

 

Zaznaczono, że w tym czasie Rosjanie ponieśli największe straty na kierunkach Bachmutu i Zaporoża.

 

Jak informuje ukraiński sztab łączne straty wojsk rosyjskich od początku agresji 24 lutego wynoszą: 1477 czołgów, 3588 pojazdów opancerzonych, 749 systemów artylerii, 238 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 98 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 181 śmigłowców, 601 dronów, 2527 pojazdów i cystern i 14 jednostek pływających.

 

jsd/ sgo/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment