imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna na Ukrainie. Reuters: Roman Abramowicz i negocjatorzy nie zostali otruci

000EX4RU6NRW9MBR-C429.jpg


“Wywiad jednoznacznie sugeruje, że pogorszenie się stanu zdrowia Romana Abramowicza i ukraińskich negocjatorów pokojowych było wywołane przez ‘czynniki środowiskowe’. Nie było to zatrucie” – zapewnił informator w rozmowie z agencją Reutera. Urzędnik wypowiadał się anonimowo, odmówił dalszych wyjaśnień.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. “WSJ”: Roman Abromawicz z podejrzeniem zatrucia

W podobnym tonie wypowiadał się doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z portalem NV.UA. Podkreślał, że negocjatorzy “pracują w zwykłym trybie” a w przestrzeni informacyjnej “jest wiele spekulacji i różnego rodzaju teorii spiskowych“.

W poniedziałek “WSJ” podawał, że objawy zatrucia u Abramowicza i negocjatorów pojawiły się na początku miesiąca po rozmowach pokojowych w Kijowie. Wszyscy mieli doświadczyć podobnych objawów: zaczerwienienia oczu, łzawienia i łuszczenia skóry na rękach i twarzy. Z kolei grupa Bellingcat informowała, że objawy otrucia wskazują na użycie broni chemicznej.

Stan zdrowia wszystkich rzekomo otrutych osób poprawił się. Ich życie nie jest zagrożone.

W rozmowie z “WSJ” rozmówca gazety zbliżony do środowiska Romana Abramowicza miał zaznaczyć, że nie jest jasne, kto był celem ataku”. Wiadomo, że oligarcha na początku marca miał spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy nie miał jednak objawów zatrucia.
Source link

Leave a Comment