imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Wojna. Kim jest grupa Wagnera? Na Ukrainie polują na Zełenskiego

0009QUY8BDXK4V4X-C429.jpg


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w obliczu wojny na Ukrainie postanowił zostać w kraju. Jego odezwy do narodu oraz sprawne działanie doprowadziły do tego, że dla wielu stał się symbolem oporu Ukraińców przeciwko rosyjskiej inwazji.

Rosja dobrze o tym wie i dlatego na Ukrainę została wysłana specjalna grupa Wagnera, której głównym celem jest Wołodymyr Zełenski oraz najważniejsi członkowie ukraińskiego rządu. Kim jest grupa Wagnera i jaka jest jej liczebność na Ukrainie? Wyjaśniamy! 

“Ponad 400 rosyjskich najemników działa w Kijowie, by na rozkaz Kremla zamordować prezydenta Zełenskiego i członków jego rządu oraz przygotować grunt pod przejęcie władzy przez Moskwę” – poinformował dziennik “The Times”.

Oznacza to, że grupa Wagnera to kilkaset osób, które zostały wysłane przez Rosję na Ukrainę specjalnie po to, by dopaść Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński rząd o zamiarach Kremla miał dowiedzieć się w sobotę.

Grupa Wagnera, która ma czyhać na życie prezydenta Ukrainy to wojskowa, powiązana z rosyjskim wywiadem organizacja, założona w 2014 roku. Dzięki niej Rosja nieoficjalnie próbuje zwiększać swoje wpływy w różnych regionach świata. Powszechnie uważa się ją za wyjątkowo bezwzględną i brutalną w swoich metodach. 

Szeroko rozumianą promocją Grupy Wagnera zajmuje się oligarcha i bliski współpracownik Władimira Putina, Jewgienij Prigożin, o którym mówi się również “Kucharz Putina“, ponieważ dorobił się fortuny na restauracjach i zamówieniach dla dygnitarzy Kremla.

Grupa Wagnera składa się z najemników, którzy udzielają się w miejscach konfliktów zbrojnych, w których bierze udział Rosja. Są to m.in.: 

  • Syria 
  • Libia
  • Donbas
  • Republika Środkodkowoafrykańska

Nazwa “grupa Wagnera” pochodzi od pseudonimu jej założyciela Dmitrija Utkina “Wagnera”, który jest również odpowiedzialny za koordynację i planowanie lokalizacji oraz sposobu rozmieszczenia swoich jednostek w poszczególnych miejscach na świecie. 

Amerykańskie media na początku lutego donosiły, że przy inwazji na Ukrainę Rosja planuje wykorzystać właśnie najemników, ponieważ przemieszczali się oni z krajów afrykańskich w stronę granicy rosyjsko-ukraińskiej.

13 grudnia 2021 roku Rada Unii Europejskiej nałożyła na Dmitrija Utkina poważne sankcje z uwagi na naruszenia praw człowieka, których dopuszczała się Grupa Wagnera

Członkowie organizacji, która jest owiana bardzo złą sławą, mieli dopuszczać się m.in: 

  • tortur na ludziach 
  • nieuzasadnionych egzekucji i zabójstw. 

Czytaj również:

Grupa Wagnera. Ponad 400 najemników poluje na prezydenta Ukrainy

Grupa Wagnera: Witold Waszczykowski o grupie Wagnera 

Grupa Wagnera: SBU posiada dane rosyjskich najemników 

Zobacz także:


Source link

Leave a Comment