imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Włochy: Przyjmował lek Pfizera na chorobę Parkinsona. Wywalczył ponad 600 tys. euro odszkodowania

000BYY262M06TLL5-C411.jpg


Koncern farmaceutyczny Pfizer wypłaci mieszkańcowi Włoch ponad 600 tysięcy euro odszkodowania. Mężczyzna przyjmował lek na Parkinsona, który wywołał u niego opłakane skutki uboczne. Włoch uzależnił się od hazardu i seksu. Decyzję o wypłacie odszkodowania podtrzymał sąd apelacyjny – informuje dziennik “La Stampa”.

60-letni mężczyzna skierował sprawę do sądu, domagając się zadośćuczynienia z powodu inwalidztwa oraz strat finansowych, jakie poniósł, gdy – jak twierdzi – z powodu efektów ubocznych lekarstwa musiał zwolnić się z pracy.

Jednym z niepożądanych działań specyfiku było uzależnienie od hazardu. “La Stampa” zaznacza, że wcześniej ten mieszkaniec środkowych Włoch nigdy nie dotknął nawet żadnej “zdrapki”, bo jego rodzice prowadzili bar z kolekturą i widział skutki uzależnienia od gier.

Ponad 20 lat temu zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona i przepisano lek koncernu Pfizer. To wtedy pojawiły się u niego objawy uzależnienia. Jak się podkreśla, są to znane obecnie skutki uboczne, ale wtedy nie były wymienione w ulotce lekarstwa. Mężczyzna zwrócił się o pomoc do kancelarii adwokackiej w Turynie i skierował pozew cywilny przeciwko koncernowi.

Odszkodowanie zasądził sąd pierwszej instancji w marcu 2020 roku, a obecnie utrzymał je sąd apelacyjny. Kwota zadośćuczynienia to ponad 600 tys. euro.

W uzasadnieniu wyroku sędziowie napisali, że każda firma farmaceutyczna musi skrupulatnie przestrzegać reguł badań eksperymentalnych i protokołów przed wprowadzeniem leku na rynek, a także udzielać odpowiednich informacji na temat możliwych niepożądanych efektów ubocznych. W tej kwestii, jak zaznaczono, ulotka została zaktualizowana późno, bo w 2007 roku.


Source link

Leave a Comment