imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Wit D: wyższy poziom REDUKUJE o połowę ryzyko raka wątroby

a-37

Strona główna &gt Zdrowie &gt Wit D: wyższy poziom REDUKUJE o połowę ryzyko raka wątroby Wit D: wyższy poziom REDUKUJE o połowę ryzyko raka wątroby a303 Zdrowie 4

Spośród wszystkich form raka, rak wątroby – który jest przyczyną 24.000 zgonów rocznie w samej Ameryce – jest jednym z najbardziej przerażających. Ale prawdziwą tragedią jest sposób w jaki zachodnia medycyna dalej ignoruje leczącą (i ochronną) siłę odżywiania – szczególnie znaczenie zachowania wyższych poziomów wit. D.

Amerykańskie CDC informuje, że wskaźniki raka wzrastają w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci (zwłaszcza raka wątroby) – stąd takie poczucie pilności (ze strony badaczy) odnalezienia skutecznych i bezpiecznych sposobów profilaktyki. Nowe badanie wiążące wyższe poziomy wit. D z niższymi wskaźnikami raka – szczególnie raka wątroby – daje naukowcom nadzieję, że ta naturalna substancja może powstrzymać falę choroby i przedwczesnych zgonów.

Wspaniała INFO: wyższe poziomy wit. D mają potencjał redukcji o połowę raka wątroby

W badaniu opublikowanym w The BMJ Today, naukowcy zanalizowali dane z badań Japońskiego Centrum Zdrowia Publicznego przeprowadzonych na 33.736 dorosłych Japończykach w wieku 40-69 lat.

Uczestnicy byli obserwowani przez średnio 16 lat – w tym czasie odnotowano 3.301 nowych przypadków raka – a próbki krwi pobierano regularnie w celu pomiaru poziomu wit. D.

Naukowcy odkryli, że wyższy poziom wit. D wiązał się z 20% niższym ryzykiem zachorowania na raka u mężczyzn i kobiet. Jednak związek ten został szczególnie podkreślony w przypadku raka wątroby – z wyższymi poziomami wit. D wiązanymi z redukcją do 50% ryzyka względnego.

Oczywiście naukowcy wezwali do dalszych badań w celu wyjaśnienia optymalnych stężeń wit. D w profilaktyce raka.

Wyższe poziomy wit. D chronią też przed rakiem piersi

Dobrą wiadomość o zdolności wit. D w ochronie przed rakiem wątroby powtarzają inne badania pokazujące mniejsze ryzyko raka dla tych o wyższym jej poziomie.

W siostrzanym badaniu – przełomowym oceniającym ryzyko raka piersi u kobiet mających siostry zdiagnozowane na tego raka – naukowcy zbadali poziomy wit. D w osoczu, i odkryli, że poziom przynajmniej 38 nanogramów (ng) na mililitr wiązał się z 21% niższym ryzykiem raka piersi – w porównaniu a poziomem wit. D – 24.6 ng/ml albo mniej.

Naukowcy odkryli, że przyjmowanie suplementów wit. D co najmniej 4 x w tygodniu również zmniejszało ryzyko raka piersi. Dodatkowe badania wykazały, że uzyskanie wystarczającego światła słonecznego wiąże się ze zdumiewającą 70% redukcją ryzyka raka piersi.

W przypadku rozwoju raka piersi wydaje się, że „słoneczna witamina” może potencjalnie ratować życie. W badaniu opublikowanym w JAMA Oncology, pacjentki z rakiem piersi o najwyższych poziomach wit. D w surowicy krwi miały największe prawdopodobieństwo przeżycia choroby.

Sprzeczne rady o poziomach wit. D prowadzą do konfuzji

Jeśli chodzi o zalecenia rządowe zachowywania zdrowych poziomów wit. D, niektóre agencje wydają się nie wywiązywać z obowiązku.

Na przykład Instytuty Medyczne (IOM) zalecają poziomy 20 ng/ml wit. D.

Ale wielu zintegrowanych lekarzy zauważa, że ten poziom ledwie wystarcza by odeprzeć wprost niedobór wit. D – który jest określany jako każdy poziom poniżej 20 ng/ml.

A niedobór wit. D może wywołać różne problemy zdrowotne.

Ostatnie badania wykazały, że osoby z poziomem wit. D poniżej 20 ng/ml są narażone na zwiększone ryzyko urazów mięśni, takich jak naprężenia, skręcenia i przepukliny. Badania wykazały, że osoby z mniej niż 10 ng/ml wit. D mają o 122% wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Oprócz wiązanej ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, niski poziom wit. D wiąże się z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, depresją i zapaleniem płuc.

Więc jakie jest idealne stężenie wit. D?

Jeśli chodzi o korzyści zdrowotne i profilaktykę raka, większość lekarzy integracyjnych zaleca co najmniej 40 ng/ml. Badania wykazały, że to stężenie wiąże się z o 67% mniejszym ryzykiem zachorowania na raka ogólnie.

(Uwaga: choć 40 ng/ml jest lepsze do osiągnięcia niż 20 ng/ml, ale przedział 50 ng/ml – 80 ng/ml wydaje się zapewniać maksymalne korzyści zdrowotne.)

Najlepszy ze wszystkich: proste badanie krwi może pomóc w ustaleniu, czy – podobnie jak u 40% Amerykanów – istnieje ryzyko niedoboru wit. D.

Jaką dawkę wit. D powinnam przyjmować?

Wit. D wytwarza się w skórze w odpowiedzi na światło słoneczne, oraz występuje w pewnych produktach spożywczych np. pieczarki, zimnowodne tłuste ryby, jaja i soja. Ta niezastąpiona substancja odżywcza reguluje poziom wapnia w organizmie, zachowuje zdrowe zęby i kości, i jest kluczowa dla funkcjonowania serca i układu odpornościowego.

Naturalni eksperci od zdrowia rekomendują 20 minut światła słonecznego kilka razy tygodniowo żeby zachować poziom wit. D. Ale zależnie od wagi ciała, stylu życia a nawet położenia geograficznego (co przesądza o skuteczności narażania na słońce), może być konieczna suplementacja dla zachowania optymalnych poziomów.

Niestety, przedarcie się przez labirynt sprzecznych zaleceń może być dość frustrujące.

The Institute of Medicine zaleca 600 IU wit. D dziennie dla dorosłych – z 4.000 IU dziennie jako „znośnym górnym poziomem”. Ale naturalni eksperci nalegają iż ta dawka jest zbyt mała.

The Vitamin D Council uważa, że dorośli powinni przyjmować co najmniej 5.000 IU dziennie, choć nierzadko lekarze integracyjni radzą dawkę 8.000 IU dziennie – podwójna dawka zalecana przez IOM. Jednocześnie Stowarzyszenie Endokrynologów / Endocrine Society mówi o 10.000 IU dziennie.

W niedawnym badaniu 3.882 uczestniczących i opublikowanym w Dermato-endocrinology,

Naukowcy odkryli, że osoby o normalnej masie ciała potrzebowały 6.000 IU wit, D dziennie by dojść do stężenia 40 ng/ml, osoby z nadwagą – 7.000 IU, a otyłe 8.000 IU.

Zespół odkrył, że nie ma żadnych dowodów na toksyczność wit. D, pomimo przyjmowania jej w dawkach daleko przekraczających zalecenia IOM.

Ponadto eksperci zalecają przyjmowanie wit. D w postaci cholekalcyferolu albo wit. D3 – która jest dużo skuteczniejsza od wit. D (alternatywna forma) w zwiększeniu stężenia wit. D w organizmie.

(Uwaga: wit. D współdziała z wit. K2 w modulowaniu wapnia w organizmie i pomaga zapobiec tworzeniu się zwapniałych płytek w tętnicach. Na każde 5.000-10.000 IU wit. D eksperci zalecają dodanie 100 mcg wit. K2. Oczywiście najpierw powinieneś skonsultować lekarza integracyjnego.)

Mnożą się dowody na temat ogromnego wpływu wit. D na zdrowie i dobre samopoczucie – i jej znaczenia w zapobieganiu śmiertelnym chorobom takim jak rak. Zapewnienie, że masz wystarczająco dużo „słonecznej witaminy” jest naprawdę mądrym posunięciem.

Źródło: https://www.naturalhealth365.com/vitamin-d-levels-liver-cancer-2568.html

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment