imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Wietrzenie mieszkania: Nie zapominaj o tym w zimie. Jak dobrze wietrzyć dom?

000DFCIDD961QKOP-C429.jpgOdpowiednia wentylacja mieszkań jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wysokie temperatury panujące w naszych domach w okresie grzewczym sprzyjają rozwojowi bakterii oraz wirusów, które przynosimy ze sobą na ubraniach, obuwiu czy na skórze. Odpowiednie wietrzenie obniża temperaturę powietrza, tym samym hamując rozwój drobnoustrojów, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia. Dostarczając codziennie odpowiednią dawkę świeżego powietrza, zapobiegamy chorobom układu oddechowego oraz wpływamy na lepsze samopoczucie organizmu.

Drugim niezwykle ważnym powodem, dla którego powinniśmy regularnie wietrzyć mieszkanie, są substancje chemiczne np. freon, CO2, które uwalniamy stosując różnego rodzaju kosmetyki i środki czystości. Ich wysokie stężenie w powietrzu może negatywnie wpływać na układ oddechowy i zdrowie psychiczne. Przy braku odpowiedniej wentylacji powietrza mogą pojawić się bóle głowy, mdłości, zmęczenie lub pogorszenie sprawności intelektualnej i fizycznej.

Na stan powietrza w mieszkaniu ogromny wpływa ma również nagromadzona wilgoć. Prasowanie, kąpiel, gotowanie, suszenie ubrań – te codziennie czynności wpływają na poziom wilgotności powietrza. Zbyt wysoka wilgotność skutkuje powstawaniem pleśni i grzybów, co powoduje nie tylko problemy natury estetycznej, ale również wpływa negatywnie na pracę mięśni, stawów, koncentrację lub właściwy sen. Regularne wietrzenie przyczynia się do utrzymania prawidłowej wilgotności powietrza.  

Przed rozpoczęciem wietrzenia powinniśmy zakręcić zawory grzejników w pomieszczeniach, które zamierzamy wywietrzyć. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnej utraty energii cieplnej, gdy będziemy wprowadzać chłodne powietrze do pomieszczenia oraz umożliwi bardziej racjonalne zarządzanie rachunkami za ogrzewanie przy szalejących cenach energii. Poczekajmy około 10 min i wpuśćmy świeże powietrze do mieszkania.

W okresie jesienno – zimowym czas wietrzenia pomieszczenia powinien wynosić max. 10 min, ale zalecana długość to około 4 – 6 min. Dzięki temu unikniemy wychłodzenia ścian i mebli, które oddają ciepło, a także ich zniszczenia w przypadku intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Krótkie wietrzenie pozwoli nam na szybkie przywrócenie temperatury pokojowej, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

Zalecane jest, aby w okresie grzewczym wietrzyć mieszkanie 2-3 razy dziennie: najlepiej rano (jak wstaniemy), po południu i wieczorem (przed snem). Pomieszczenia powinniśmy wietrzyć pojedynczo – zamykamy drzwi do danego pomieszczenia i otwieramy w nim okno.

Pamiętajmy o tym, że mieszkania powinniśmy wietrzyć jedynie przy dobrej jakości powietrza – jest to szczególnie ważne na obszarach, gdzie występuje problem smogu.

Czytaj też: Możesz dostać 1,5 tys. zł do rachunków za prąd. Przygotuj wniosek


Source link

Leave a Comment