imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wielka Brytania. Wyślą wojsko, by dowoziło paliwo do stacji benzynowych?

sigep1sqj5j4ipzgwerz35osh92456o5.jpg


Na brytyjskich stacjach zabrakło paliwa. W rozwiązaniu kryzysu ma pomóc… wojsko.

W poniedziałek brytyjski rząd ma zająć się planem, który ma zaradzić kryzysowi zaopatrzenia stacji paliw w benzynę. Projekt rządowy zakłada użycie wojska do transportu paliwa – podał w niedzielę dziennik “The Guardian”. W całej Wielkiej Brytanii tworzą się długie kolejki aut czekających na zatankowanie, w wielu miejscach etyliny zabrakło.

W weekend przed wieloma stacjami benzynowymi w Wielkiej Brytanii tworzyły się długie kolejki samochodów, a niektórzy kierowcy godzinami czekali na zatankowanie swoich aut. Przyczyną problemów z zaopatrzeniem jest niedobór kierowców cystern i panika, która wybuchła wśród właścicieli pojazdów. “W kraju jest pełno paliwa, ale nie znajduje się ono w odpowiednich dla kierowców miejscach – powiedział w radiu BBC kierujący stowarzyszeniem niezależnych stacji benzynowych Brian Madderson. – Paliwo jest wciąż w terminalach i rafineriach – dodał, tłumacząc, że niedobory paliwa są także efektem paniki wśród klientów.

Ponad 3,5 tys. stacji bez paliwa

Według Maddersona benzyna skończyła się na około dwóch trzecich z 5,5 tys. stacji zrzeszonych w stowarzyszeniu. Na pozostałych niedługo jej zabraknie. O problemach z zaopatrzeniem i konieczności zamknięcia niektórych stacji poinformowały wcześniej międzynarodowe koncerny BP, Shell i ExxonMobile.

 

ZOBACZ: Mniej “The Crown” na Netfliksie? UE ograniczy liczbę brytyjskich produkcji po Brexicie

 

Brytyjski rząd Borisa Johnsona rozważa wprowadzenie w życie zaplanowanej kilka lat temu na wypadek bezumownego brexitu “Operacji Escalin”, która zakłada użycie do transportu benzyny 80 wojskowych cystern, które mają ułatwić dowiezienie paliwa do stacji na terenie kraju  – podał “The Guardian”. Dziennik ustalił, że pełne uruchomienie tego rozwiązania potrwałoby do trzech tygodni.

 

Inną braną pod uwagę propozycją na rozładowanie kryzysu jest czasowe rozluźnienie przepisów dotyczących relacji handlowych między koncernami naftowymi i detalicznymi dystrybutorami paliwa – twierdzi dziennik.

Panika, kryzys, kolejki, bójki 

W niedzielę przed jedną z londyńskich stacji paliw doszło do bójki; policja aresztowała jednego mężczyznę pod zarzutem napaści – relacjonuje agencja AP.

 

Brak kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii spowodował w ostatnim czasie poważne problemy z zaopatrzeniem stacji benzynowych i sieci handlu detalicznego.

 

ZOBACZ: Emmanuel Macron i Boris Johnson uzgodnili dalszą współpracę mimo wcześniejszych napięć

 

Według przedstawicieli branży transportowej w Wielkiej Brytanii brakuje ok. 100 tys. kierowców ciężarówek. Po brexicie z Wysp wyjechało ok. 25 tys. kierowców, a pandemia COVID-19 na niemal rok wstrzymała proces uzyskiwania kwalifikacji przez nowych pracowników branży transportowej.

 

W sobotę rząd brytyjski poinformował, że w październiku zamierza wydać 5 tys. trzymiesięcznych wiz dla zagranicznych kierowców ciężarówek.

hlk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment