imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wielka Brytania przekaże kolejny miliard funtów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy

f97x5n2rw7rr58q9748zwu9viunrtczk.jpg


Środki te zostaną przeznaczone m.in. na zaawansowane systemy obrony powietrznej, drony, urządzenia do walki elektronicznej oraz tysiące sztuk niezbędnego wyposażenia dla ukraińskich żołnierzy. Jak wskazano, jest to pierwszy krok na drodze do umożliwienia Ukrainie wyjścia poza dzielną obronę przed nielegalną inwazją Rosji i rozpoczęcia operacji ofensywnych przeciwko rosyjskim siłom lądowym w celu przywrócenia suwerenności Ukrainy.

 

ZOBACZ: Dron Bayraktar dla Ukrainy od Polaków. Ruszyła wielka zbiórka

Boris Johnson: Brutalność Putina zagraża pokojowi w całej Europie

Brytyjski rząd wskazał, że zwiększy wartość przekazanej pomocy wojskowej dla Ukrainy do 2,3 mld funtów i jest do więcej, niż przeznaczył jakikolwiek kraj na świecie, poza Stanami Zjednoczonymi, a wsparcie dla Ukrainy jest najwyższym poziomem brytyjskich wydatków wojskowych na jeden konflikt od czasu kampanii w Iraku i Afganistanie.

 

– Brutalność Putina nadal odbiera życie Ukraińcom oraz zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w całej Europie. W miarę jak Putinowi nie udaje się osiągnąć korzyści, których się spodziewał i na które miał nadzieję, a daremność tej wojny staje się oczywista dla wszystkich, jego ataki na naród ukraiński stają się coraz bardziej barbarzyńskie. Brytyjska broń, sprzęt i szkolenia transformują charakter ukraińskiej obrony przed tą napaścią. Będziemy nadal zdecydowanie wspierać naród ukraiński, aby zapewnić porażkę Putina na Ukrainie – oświadczył Boris Johnson.

Szwecja wyśle na Ukrainę kolejną dostawę broni

Szwecja wyśle na Ukrainę broń przeciwpancerną, karabiny maszynowe, a także sprzęt do rozminowywania – poinformował w czwartek rząd w Sztokholmie, prezentując piąty pakiet wsparcia dla ukraińskiego wojska.

 

Jak podkreślił minister obrony Peter Hultqvist, tym razem chodzi “wyłącznie o pomoc materialną, o którą specjalnie prosiła Ukraina”. – Nie chcę mówić o tym, kiedy dostawy zostaną wysłane, ale w interesie wszystkich jest, aby nastąpiło to jak najszybciej – podkreślił.

 

Wartość darowizny oszacowano na 500 mln koron (ok. 46 mln euro).

 

ZOBACZ: Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Biden: spełniają wszystkie kryteria

 

Według Hultqvista wejście Szwecji do NATO, przypieczętowane na szczycie Sojuszu w Madrycie, nie będzie miało bezpośredniego wpływu na dalsze decyzje szwedzkich władz w sprawie wojskowego wsparcia Ukrainy. “Jednak już toczą się rozmowy między krajami o tym, jak możemy wspólnie zapewnić jeszcze większą pomoc” – podkreślił.

 

Wcześniej rząd Szwecji przekazał Ukrainie m.in. granatniki przeciwpancerne, pociski rakietowe Robot 17, karabiny automatyczne 90 z amunicją oraz kamizelki kuloodporne. Sztokholm wsparł również fundusz ukraińskiego banku centralnego na wsparcie sił zbrojnych Ukrainy.

nb/wka/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment