imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wielka Brytania. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II przy jej trumnie

ea4ws44m5icr2y8aa6ii78uxgy7yaj4x.jpg


Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II przy trumnie wystawionej w Westminster Hall. W uroczystościach w Wielkiej Brytanii reprezentuje Polskę wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Do Londynu w niedzielę zaczęli przyjeżdżać zagraniczni goście. Pogrzeb królowej Elżbiety II w poniedziałek.

Prezydencka para udała się do Londynu w niedzielę. Wspólnie z nimi hołd zmarłej królowej oddał również Piotr Wilczek, ambasador RP w Wielkiej Brytanii. Prezydent ma spotkać się także z nową brytyjską premier Liz Truss. 

 

Będzie on jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu odbędą krótkie spotkania z nową szefową brytyjskiego rządu. Pozostali to premierzy Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Kanady. Natomiast o godz. 18:00 prezydent RP wraz małżonką wezmą udział w przyjęciu wydawanym przez Króla Karola III dla głów państw i szefów rządów. Wydarzenie odbędzie się w Pałacu Buckingham.

 

ZOBACZ: Przekop Mierzei Wiślanej. Andrzej Duda: Wielka inwestycja. Polska zwycięża

 

Na pogrzeb królowej zostało zaproszonych około 500 dygnitarzy z zagranicy. Na uroczystości mają pojawić się także głowy państw m.in. z Niemiec, Włoch i Francji. Swoją obecność potwierdzili także m.in. prezydent USA Joe Biden z małżonką, premier Kanady Justin Trudeau czy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

 

Według brytyjskich mediów, Ukrainę ma reprezentować pierwsza dama Olena Zełenska, która od razu po uroczystościach uda się w drogę powrotną na Ukrainę. Z kolei w imieniu Unii Europejskiej do Londynu przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

ZOBACZ WIDEO: Prezydent Duda z małżonką złożył hołd królowej Elżbiecie II

Brak zaproszenia dla przedstawicieli z Rosji

Wielka Brytania do udziału w państwowym pogrzebie nie zaprosiła natomiast przedstawicieli Rosji, Białorusi i Birmy.

 

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 11 londyńskiego czasu w Opactwie Westminsterskim. Będzie miał charakter państwowy, a dzień ten w Wielkiej Brytanii będzie wolny od pracy.

 

Trumna z jej ciałem zostanie złożona – już tylko w obecności najbliższej rodziny – w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Tam pochowani są rodzice królowej i jej mąż, książę Filip.

jsd/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment