imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Wielka Brytania. Liverpool gospodarzem konkursu Eurowizja 2023

b6ftuo3tpk2qgecbxf33q4o32m8a41kb.jpg


Przyszłoroczna edycja Eurowizji, którą w imieniu Ukrainy zorganizuje Wielka Brytania, odbędzie się w Liverpoolu – podało w piątek BBC. To państwo już ośmiokrotnie gościło imprezę u siebie, ale miasto Beatlesów w roli gospodarza dopiero zadebiutuje.

Zwycięzcą ostatniej Eurowizji okazał się ukraiński zespół Kalush Orchestra, a to oznacza, że kolejnym organizatorem imprezy powinien być kraj ich pochodzenia. Trwająca wojna wyklucza takie rozwiązanie. Dlatego też Europejska Unia Nadawców (EBU) dopuściła możliwość organizacji konkursu w innym państwie. Wielka Brytania, której muzycy zajęli drugie miejsce, przejęła na siebie ten przywilej.

Eurowizja 2023. Debiut Liverpoolu w roli organizatora 

Artystów z całej Europy chciało gościć u siebie 20 brytyjskich miast. W finale o organizację Eurowizji 2023 walczyły między sobą Glasgow i Liverpool. Ostatecznie zdecydowano, że konkurs odbędzie się w mieście Beatlesów, a dokładniej w mieszczącej do 11 tys. widzów M&S Bank Arena.

 

Mimo, że Eurowizja odbywała się w Wielkiej Brytanii już osiem razy (ostatnio w Birmingham w 1998 r.), to Liverpool w roli organizatora dopiero zadebiutuje. 

 

ZOBACZ: Eurowizja. Ukraina żąda cofnięcia decyzji ws. odebrania jej organizacji konkursu piosenki

 

Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła przed telewizorami na kontynencie około 160 mln ludzi. 

Ukraiński zespół Kalush Orchestra zwycięzcą Eurowizji 2022

Ukraińska grupa Kalush Orchestra wygrała w połowie maja w Turynie 66. Konkurs Piosenki Eurowizji śpiewając dedykowany matkom utwór “Stefania”. Ukraińcy zdobyli łącznie 631 punktów i odnieśli zwycięstwo dzięki głosowaniu publiczności. Drugie miejsce zajął Sam Ryder z Wielkiej Brytanii, wykonawca piosenki “Space Man”. Trzecia była reprezentantka Hiszpanii Chanel.

 

O sukcesie ukraińskiego zespołu zdecydowało głosowanie widzów, w którym otrzymał rekordową liczbę ponad 430 punktów. Tym samym z czwartego miejsca po głosowaniach krajowych jury wszedł na szczyt.

 

ZOBACZ: Eurowizja 2023. Konkurs nie odbędzie się w Ukrainie. Oświadczenie Europejskiej Unii Nadawców

 

Kalush Orchestra to zespół z Kijowa, założony przez rapera Ołeha Psiuka, multiinstrumentalistę Ihora Didenczuka i DJ-a MC Kilimmena w 2019 roku. W 2021 roku został poszerzony o projekt Kalush Orchestra. Psiuk napisał piosenkę “Stefania”, dedykując ją swojej matce. Po wybuchu wojny piosenka ta nabrała sugestywnej, symbolicznej wymowy jako dedykowana wszystkim ukraińskim matkom.

 

Reprezentanci Ukrainy byli wskazywani jako niemal pewni zwycięzcy jeszcze przed rozpoczęciem konkursu w stolicy Piemontu.

ap/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment