imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wielka Brytania. “Brygady twórcze” na froncie nie podniosą morale

000GI7RNGYJQ38X0-C429.jpg


W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego MON napisano, że 14 grudnia rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło utworzenie w rosyjskich siłach zbrojnych dwóch “brygad twórczych na linii frontu“, których zadaniem jest podniesienie morale żołnierzy uczestniczących w “specjalnej operacji wojskowej”.

Według rosyjskiego portalu RBC news, brygada będzie składać się z oddziałów zmobilizowanych w ramach rekrutacji prezydenta Władimira Putina, a także “zawodowych artystów, którzy dobrowolnie wstąpili do służby wojskowej” – podaje portal BBC.

Nowa jednostka będzie miała za zadanie utrzymanie “wysokiego stanu moralnego, politycznego i psychologicznego wśród uczestników specjalnej operacji wojskowej” – informuje brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Jak pisze BBC, ministerstwo wątpi jednak, czy “brygada twórcza” rzeczywiście odwróci uwagę żołnierzy od problemów na froncie i podniesie ich na duchu. 

“Muzyka wojskowa i zorganizowana rozrywka dla rozmieszczonych żołnierzy mają długą historię w wielu siłach zbrojnych, ale w Rosji są silnie splecione z koncepcją ideologicznej edukacji politycznej z czasów sowieckich. Słabe morale nadal stanowi istotną słabość w dużej części sił zbrojnych Rosji. Jednak troski żołnierzy skupiają się przede wszystkim na bardzo wysokich wskaźnikach ofiar, słabym przywództwie, problemach z wynagrodzeniem, brakiem sprzętu i amunicji oraz brakiem jasności co do celów wojny. Jest mało prawdopodobne, by starania brygad twórczych znacząco złagodziły te obawy” – oceniono w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego MON.

Rosyjskie media donoszą, że w szeregach znajdą się śpiewacy operowi, aktorzy i cyrkowcy. Jest to następstwem niedawnej kampanii rosyjskiego Ministerstwa Obrony, zachęcającej społeczeństwo do przekazywania instrumentów muzycznych żołnierzom.


INTERIA.PL/PAP
Source link

Leave a Comment