imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wielka Brytania. Archipelag Szetlandów odcięty. Nie ma dostępu do internetu i sieci telefonicznej

4tx55263co5d9i3a2bu782exryrr64xo.jpg


“Poważna awaria połączenia sprawiła, że ​​dziś rano tysiące Szkotów nie mają dostępu do telefonu, internetu i komputera” – donosi “The Scottish Sun”. Na archipelagu mieszka około 23 tys. ludzi. 

 

Komunikat o uszkodzeniu kabla opublikowała na Twitterze policja. Przekazano też, że inżynierowie pracują nad naprawą awarii, a funkcjonariusze patrolują okolicę. 

 

Nie jest znana przyczyna uszkodzenia kabla. Szkockie wydanie dziennika “Daily Express” opublikował rozmowy z mieszkańcami, którzy podejrzewają, że za uszkodzenie połączenia odpowiedzialni są Rosjanie. 

 

BBC przypomina, że od tygodnia trwa też naprawa uszkodzonego kabla łączącego Szetlandy z Wyspami Owczymi. 

Szef brytyjskich sił zbrojnych ostrzegał przed Rosjanami 

Nowy szef brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin na początku stycznia ostrzegł Rosję, że każda próba przecięcia przez nią kluczowych podwodnych kabli telekomunikacyjnych może zostać uznana za akt wojny. 

 

W opublikowanym wywiadzie dla dziennika “The Times” – pierwszym jakiego 56-letni Radakin udzielił od czasu, gdy z końcem listopada zeszłego roku został szefem sztabu sił zbrojnych – wyraził zaniepokojenie wzrostem podwodnej aktywności Rosji, która sukcesywnie wzrastała od 20 lat. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania kupi okręty do pilnowania podwodnych przewodów i rurociągów

 

Wyjaśnił, że to “coś więcej niż tylko okręty podwodne”, lecz także zdolność do “narażenia na ryzyko i potencjalnego wykorzystania światowego systemu informacyjnego, jakim faktycznie są podmorskie kable, które biegną dookoła świata”.

 

– Rosja zwiększyła zdolność do zagrażania tym podmorskim kablom i do potencjalnego wykorzystania tych podmorskich kabli – powiedział.

 

Więcej na ten temat TUTAJ

 

ap/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment