imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wielka Brytania. Antigua i Barbuda zapowiada referendum ws. ustanowienia republiki

gb74w87c2txfpwhetnob4xg4etoi3etz.jpg


Referendum w sprawie przekształcenia ustroju państwa z monarchii w republikę zapowiedział premier wysp Antigua i Barbuda. Pomimo niepodległości, ich formalnym władcą pozostaje król Wielkiej Brytanii.

Premier Gaston Browne chęć przeprowadzenia referendum zapowiedział po tym, jak kraj formalnie uznał Karola III królem. – To sprawa, która musi zostać poddana referendum w ciągu najbliższych trzech lat – mówił w wywiadzie dla ITV News.

 

Zmiana ustroju powoduje “detronizację” króla i wybranie nowej głowy państwa wedle zasad, które przyjmie kraj. – Przyjęcie ustroju republiki jest ostatnim krokiem do uzupełnienia niepodległości, tak by zapewnić, że jesteśmy naprawdę suwerennym narodem – wyjaśniał premier. 

Referendum “nie będzie aktem wrogości”

Antigua i Barbuda to wyspiarki kraj na Karaibach, zamieszkany przez około 100 tys. obywateli. Uzyskał niepodległość i uniezależnił się od Wielkiej Brytanii w 1981 roku, ale pozostaje członkiem Wspólnoty Narodów. Głową państwa pozostaje brytyjski monarcha. 

 

ZOBACZ: Barbados. Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa. Wyspa stała się republiką

 

Po śmierci Elżbiety II królem wszystkich 14 państw Wspólnoty, w tym wysp Antigua i Barbuda, został Karol III. Premier tego kraju oświadczył, że ewentualne referendum “nie będzie aktem wrogości” zarówno wobec samej Wielkiej Brytanii, jak i nowego jej króla. 

 

Podobne referendum przeprowadził Barbados. 30 listopada 2021 roku zerwał unię personalną z Wielką Brytanią i stał się republiką.

laf/zdr/CNN

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment