imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Wielka Brytania: 70. rocznica panowania królowej Elżbiety II

bomoyboinf6vg7mkczgbf83y41843rs2.jpg


W liście opublikowanym w przeddzień 70. rocznicy wstąpienia na tron, czyli swojego Platynowego Jubileuszu, królowa napisała, że rocznica ta skłoniła ją do refleksji nad lojalnością i ciepłymi uczuciami, którymi obdarzali ją Brytyjczycy.

 

Królowa wyraziła nadzieję, że Karol i Kamilla otrzymają w przyszłości takie same wsparcie.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w szczycie COP26 w Glasgow. Musi odpocząć

 

“Jest moim szczerym życzeniem, aby, kiedy nadejdzie ten czas, Kamilla była znana jako ‘Królowa Małżonka’, kiedy będzie kontynuować jej lojalną służbę” – napisała monarchini. Kamilla ma obecnie tytuł księżnej Kornwalii.

 

 

Rzecznik Clarence House, rezydencji Karola i Kamili, oświadczył, że są oni “wzruszeni i uhonorowani słowami” słowami monarchini.

Księżna Kamila w rodzinie królewskiej

Jak zauważa Reuters list królowej, która wstąpiła na tron w 1952 roku i jest najdłużej panującą monarchinią w brytyjskiej historii, ostatecznie zatwierdza miejsce Kamili w rodzinie królewskiej, w której początkowo była traktowana jak outsiderka. Przecina też spekulacje co do jej przyszłego tytułu po wstąpieniu księcia Karola na tron.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II w świątecznym orędziu wspomina Filipa i odnosi się do pandemii

 

Karol i Kamilla, wieloletni kochankowie, zawarli ślub cywilny w 2005 r. na zamku Windsor. Kamilla była ulubionym tematem brytyjskich tabloidów od czasu tragicznej śmierci w 1997 r. pierwszej żony Karola, księżnej Diany.

 

Już od długiego czasu Kamilla wraz z Karolem regularnie reprezentuje rodzinę królewska podczas oficjalnych uroczystości.

Tytuł “królowej małżonki”

Tytuł “królowej małżonki” zwyczajowo przysługiwał w brytyjskiej historii żonie panującego. Jednak po ślubie Karola i Kamili zdecydowano, że gdyby Karol został królem, będzie jej przysługiwać jedynie tytuł “księżnej małżonki”.

 

ZOBACZ: Barbados. Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa. Wyspa stała się republiką

 

W przypadku małżonków panującej monarchini obowiązywała inna praktyka. Zazwyczaj uzyskiwali oni jednie tytuł “książę małżonek”, jak w przypadku zmarłego w ub. roku męża Elżbiety II księcia Filipa i męża królowej Wiktorii księcia Alberta.

 

W niedzielę Elżbieta II stanie się pierwszym brytyjskim monarchą w historii obchodzącym 70-lecie panowania. Jednak główne obchody Platynowego Jubileuszu – podobnie jak było to w przypadku poprzednich okrągłych rocznic panowania – odbędą się na początku czerwca, kiedy przypada rocznica śmierci jej ojca Jerzego VI. 


Source link

Leave a Comment