imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Węgry: Psy potrafią odróżnić języki. Najnowsze badanie

000E6LMWCOG6KAPQ-C411.jpg


O wynikach badań poinformowała w czwartek agencja MTI. Badanie przeprowadziła grupa naukowców z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie, z Laurą V. Cuaya, opiekunką Kun-kuna na czele. 18 psów, w tym jej własnego, nauczono leżeć bez ruchu podczas badania rezonansem magnetycznym. Wcześniej każdy z psów słyszał od swojego opiekunka tylko jeden język: węgierski lub hiszpański.

Okazało się, że wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej psów różniły się od siebie. Przy tym im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg odróżniał dwa języki.

– Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową. Wyniki badania pokazują, że psy podczas swego życia coraz lepiej uczą się, jak brzmi język ich właściciela – powiedział współautor badania Raul Hernandez-Perez.

Jak zaznaczył kierownik grupy badań neuroetologicznych z ELTE Attila Andras, wciąż nie wiadomo jednak, czy umiejętność odróżniania języków przez psy wynika ze zmian w ich mózgu, spowodowanych słuchaniem człowieka przez tysiące lat, czy też może podobną zdolność mają również inne gatunki zwierząt. – Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne są dalsze eksperymenty – zaznaczył.
Source link

Leave a Comment