imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Weekend z książką. Plener Literacki w Warszawie

nqddhj547s63g9r2e2y3v897aeovxzd4.jpg


W alejach Ogrodu Saskiego staną namioty dla 70 wydawców i dwie sceny do spotkań z autorami. Gośćmi Pleneru będzie blisko 80 autorów, a wśród nich m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Zyta Rudzka, Jakub Żulczyk, Paweł Sołtys, Grzegorz Piątek, Nina Majewska-Brown, Renata Kim, Naval, Marek Teler, Jan Mencwel, Małgorzata Starosta,  Adam Michejda oraz Jacek Ilg i Jan Gondowicz. Spotkania poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Adam Szaja, Jarosław Lipszyc i Przemek Corso.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki i Nagroda Literacka m.st. Warszawy

W okolicy namiotów wystawców znajdą się dwie sceny, na których odbędą się spotkania z autorami. Szczególne miejsce w programie Pleneru zajmą tematy warszawskie, o które zadbamy z Partnerem Pleneru Miastem st. Warszawa. Na scenie odbędą się rozmowy wokół warszawskich nagród literackich: Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w Namiocie Warszawskim promowane będą działania Warszawy związane z kulturą, a literaturą w szczególności.

W sobotę 19 czerwca o godz. 12.00 poznamy piątkę finalistów 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkanie z Jury Nagrody w składzie:  Katarzyna Surmiak-Domańska – Przewodnicząca, William R. Brand i Abel A. Murcia Soriano, poprowadzi Michał Nogaś. Jurorzy nie tylko przedstawią piątkę najlepszych książek reporterskich wydanych w ostatnim roku, ale opowiedzą również o swojej pracy, czym się kierowali podczas wyborów oraz na co szczególnie zwrócili uwagę podczas tegorocznych obrad.

 

W niedzielę o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie z jurorkami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy na temat tegorocznych nominacji do Nagrody. Udział wezmą: Eliza Kącka, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak, a rozmowę poprowadzi Zofia Król.  A o 12.00 z Pawłem Sołtysem o warszawskim pisaniu porozmawia Justyna Sobolewska.

 

W Namiocie Warszawskim przez wszystkie trzy dni Pleneru odbędą się też „Spotkania przy stole” podczas których Fundacja Zmiana będzie rozdawać, polecać i rozmawiać o książkach i życiu w czasach szaleństwa. Dodatkowo w piątek o 15.00 na scenie odbędzie się spotkanie „Ileż czytania!” – 25 lat Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy: WAWERSKIE GWIAZDY z Rafałem Hetmanem autorem książki „Izbica, Izbica”, które poprowadzi Paweł Ajdacki – historyk, varsavianista, publicysta i krajoznawca. W sobotę o 16.00 zapraszamy na przekorne, otwarte spotkanie z Jarosławem Zielińskiem pt. „Idziesz z nami”. Jarosława Zielińskiego nie ma już wśród nas, ale nieustannie chodzi i chodzić będzie z wieloma osobami po Warszawie – starej, nowej, zagadkowej, zdumiewającej. Taki właśnie charakter będą miały opowieści osób, które spotykały się z Jarkiem Zielińskim, pracowały z nim, albo po prostu miały do niego „sprawę” i co potem z tego wynikało. Spotykają się m.in. Monika Wesołowska, Anna Szwałkiewicz, Piotr Stryczyński i Anna Datkowska. A w niedzielę zaprosimy na spotkanie z Joanną Rudniańską, autorką takich książek jak m.in. „Mój tata z obcej planety”, „Kotka Brygidy” i „RuRu”.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury 

Dla najmłodszych gości Pleneru przygotowaliśmy atrakcje we współpracy z organizatorami Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i już zapraszamy na spotkania z Dorotą Suwalską, Katarzyną Ryrych, Martą Kopyt i Sylwią Majcher o sprawach ważnych, trudnych, ciekawych i inspirujących – mamy coś dla całych rodzin z dziećmi od 4 do nastu lat!

 

Ciekawych autorów można będzie spotkać nie tylko na scenie, ale i na stoiskach, będzie więc szansa na autografy, nie zabraknie też konkursów i atrakcji dla całych rodzin, związanych m.in. z „Jeżycjadą” Małgorzaty Musierowicz, czy premierą kolejnego tomu „Kajka i Kokosza: Nowe przygody” – „Zaćmienie o zmierzchu”.

Spotkania z historią

Nie zabraknie ciekawych spotkań dla wszystkich miłośników historii, ich program przygotowany został we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Przez trzy dni Pleneru na scenie spotkań z historią pojawi się wielu autorów, a wśród nich m.in.: Kazimierz Krajewski w rozmowie o książkach „Nowogródzki Okręg AK Nów w fotografii” oraz „Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP”, Karol Litwin z prezentacją audiobooka „Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy” Wacława Lipińskiego, Łukasz Pogoda opowie o grach edukacyjnych „ORP Orzeł” i „Bitwa Warszawska”, a Katarzyna Rembacka  opowie o książce  „Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989)”.

Komiksowa Warszawa: Start

Swoją obecność na Plenerze mocno zaznaczy festiwal Komiksowa Warszawa, który będzie miał tu swoją pierwszą plenerową odsłonę – „Komiksową Warszawę: Start”, czyli trzy dni warsztatów oraz spotkań (sobota-niedziela) i oferty wydawniczej na stoiskach wydawców (cały czas). Ogród Saski odwiedzą m.in. goście zagraniczni: Lucas Varela, argentyński scenarzysta i rysownik, autor wydanego kilka lat temu „Najdłuższego dnia przyszłości” oraz współautor opublikowanej w Polsce w lutym tego roku powieści graficznej „Człowiek”; Alvaro Ortiz, artysta z Hiszpanii, polskim czytelnikom znany również jako autor dwóch komiksów: „Murderabilia” oraz „Popioły” i Marek Rubec, czeski scenarzysta i rysownik, którego nowy komiks „Jarmil in India” od niedawna dostępny jest również w naszym kraju. Nie zabraknie również polskich twórców, będą z nami: Gosia Kulik, Joanna Karpowicz, Krzysztof Owedyk, Bartosz Sztybor, Marek Turek, Adam Święcki, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Łukasz Wnuczek, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Grzegorz Weigt, Berenika Kołomycka i inni.

 

Plener Literacki w Warszawie ma charakter otwarty i bezpłatny dla publiczności.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Fundacją Historia i Kultura.

red.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment