imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

WaterWipes z certyfikatem „Przyjazne dla mikrobiomu” 

DOC.20221221.44247689.1.jpg


Chusteczki WaterWipes, jako pierwszy tego typu produkt, otrzymały certyfikat „Przyjazne dla mikrobiomu”, przyznawany przez organizację MyMicrobiome. Oceniono je pod kątem wpływu na mikrobiom w określonych miejscach na ciele. Mikrobiom skóry to zbiór milionów bakterii, grzybów, wirusów oraz innych drobnoustrojów, w którym powinna panować równowaga, by człowiek pozostał zdrowy.

MyMicrobiome to niezależna organizacja złożona z naukowców, którzy oceniają wpływ produktów do higieny osobistej na mikrobiom skóry. Certyfikat „Przyjazne dla mikrobiomu” został przez nią opracowany w 2018 roku. W listopadzie br. przyznano go chusteczkom WaterWipes. „Jesteśmy bardzo dumni z jego otrzymania i nieustannie wspieramy dorosłych, rodziców i dzieci w zakresie pielęgnacji skóry” – mówi Jill Sommerville, dyrektorka ds. medycznych w WaterWipes. 

Chusteczki nawilżane WaterWipes™ zawierają tylko dwa składniki – 99,9 proc. oczyszczonej wody i odrobinę ekstraktu z owoców. Dzięki temu wspierają funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, która chroni ją przed szkodliwymi zarazkami, toksynami i alergenami. Wspomagają też utrzymanie równowagi mikrobiomu na jej powierzchni.

„Mikrobiom skóry składa się z milionów bakterii, grzybów, wirusów i innych mikrobów. Jest to istotny i złożony ekosystem, który wymaga zdrowej i delikatnej równowagi, aby wspierać i utrzymywać mikroorganizmy i ich środowisko” – twierdzi dr Bari Cunningham, dermatolożka dziecięca i współzałożycielka Comprehensive Dermatology Group. 

Jak wyjaśniła lekarka, „mikrobiom skóry służy do ochrony przed patogenami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na skórę i zdrowie”. Szczególnie ważne jest to w przypadku niemowląt, a przede wszystkim wcześniaków, których skóra często jest zaczerwieniona.

„To normalne, ponieważ nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i przez to bardzo wrażliwa. Czerwona skóra nie stanowi problemu, chyba że pojawiają się na niej rany czy wysypka lub też czerwona barwa utrzymuje się dłużej, np. po upływie planowego terminu porodu” – przyznaje dr Cunningham. 

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku 15 milionów dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie. W porównaniu z dziećmi urodzonymi w terminie u wcześniaków obserwuje się większe ryzyko powikłań zdrowotnych, a ich delikatna skóra sprawia, że są bardziej narażone na poważne urazy i infekcje. Dlatego właśnie rodzice powinni wiedzieć, jak zadbać o skórę wcześniaków, z korzyścią dla ich ogólnego stanu zdrowia.

„Wcześniaki mają cieńszą i delikatniejszą skórę z nierozwiniętą zewnętrzną warstwą naskórka” – objaśnia dr Cunningham, dodając, iż sprawia to, „że są szczególnie narażone na wchłanianie i podrażnienia ze stosowanych miejscowo produktów do pielęgnacji skóry, kremów, płynów i preparatów”. Należy więc – jak twierdzi współzałożycielka Comprehensive Dermatology Group – „zachować szczególną ostrożność w doborze produktów do skóry wcześniaka, aby uniknąć toksyczności i podrażnień”. Wszystkie produkty do pielęgnacji skóry powinny być wolne od drażniących składników i sztucznych substancji zapachowych. 

Co ważne, rodzice mogą ustrzec się błędów, np. poprzez właściwe dobieranie środków do pielęgnacji dzieci. Unikać należy produktów zawierających sztuczne substancje zapachowe lub inne drażniące składniki.

„Najlepiej używać produktów z jak najmniejszą ilością składników, aby zminimalizować zakłócenia mikrobiomu skóry dziecka” – wyjaśnia dr Cunningham.

Pamiętać też należy, żeby… nie nadużywać kąpieli. Jak przekazała współzałożycielka Comprehensive Dermatology Group, „nadmierna kąpiel może pozbawić skórę warstwy ochronnej i zmienić delikatny mikrobiom dziecka”. Jeżeli nie chcemy doprowadzić do wysuszenia naskórka, atopowego zapalenia skóry, podrażnień i późniejszych infekcji skórnych, używajmy np. chusteczek WaterWipes, zamiast długich kąpieli.

Innym częstym błędem popełnianym przez rodziców jest niewystarczająco częste zmienianie pieluszki dziecka. Ważne jest, aby zmieniać brudną pieluszkę po zabrudzeniu, celem uniknięcia gromadzenia się szkodliwych bakterii. Brak zmiany pieluszki w odpowiednim czasie często prowadzi do zmiany mikrobiomu skóry i pieluszkowego zapalenia skóry lub innych wysypek.

„Skóra wcześniaków jest naprawdę delikatna, dlatego wcześniaki są bardzo wrażliwe na urazy, takie jak przypadkowe naderwanie lub inne, podobne uszkodzenia skóry. To może z kolei prowadzić do poważnych infekcji, powodować ból, krwawienia. Infekcje powstałe na skutek urazów skórnych mogą być śmiertelne, ponieważ wcześniaki nie mają wykształconej naturalnej odporności” – mówi dr Bari Cunningham. 

Ważne jest, aby dbałość o zdrową skórę u wcześniaków była priorytetem dla ich rodziców.

„Ponieważ skóra wcześniaków jest tak delikatna, do oczyszczania miejsc, które mają kontakt z pieluchami, powinniśmy używać chusteczek dla niemowląt o minimalnej liczbie składników. Zawsze powtarzam, że im więcej składników ma dany produkt, tym większa szansa, że dziecko zareaguje na niego negatywnie” – dodaje lekarka.

Jak wykazały badania specjalistów z Comprehensive Dermatology Group, najlepiej stosować produkty i środki higieny osobistej, które nie zawierają sztucznych substancji zapachowych, ostrych substancji chemicznych lub konserwantów. „Najlepiej jest używać produktów, które mają jak najmniej składników. W przypadku skóry dziecka, mniej znaczy więcej” – zaleca dr Cunningham.

Oto, co mogą zrobić rodzice, aby zadbać o skórę wcześniaka:

  • do przemywania skóry w miejscach kontaktu z pieluchami używać chusteczek dla niemowląt zawierających minimalną liczbę składników;
  • upewnić się, że stosowane chusteczki nie zawierają alkoholu ani zbędnych sztucznych substancji zapachowych, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych;
  • używać miękkich ubranek wykonanych z bawełny zamiast tkanin syntetycznych, aby zminimalizować potencjalne podrażnienia skóry dziecka.

Więcej na temat tego, jak różne rodzaje chusteczek nawilżanych mogą wpływać na integralność skóry niemowląt:
https://www.waterwipes.com/pl/pl/sektor-medyczny/zasoby/basics-badanie-kliniczne

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

 


Source link

Leave a Comment