imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Warszawscy urzędnicy wracają do szkoły. To ułatwi życie mieszkańców

2g7kuxzoovdigxwo7te66k2v4i56nbjn.jpg


Urzędowe formalności nie kojarzą się z niczym przyjemnym. Prezydent Warszawy postanowił więc zadbać o warszawiaków i wysłał urzędników na zajęcia. Pracownicy szkolą się z tego, jak w oficjalnych pismach używać prostego i zrozumiałego języka.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta już od 5 listopada wszyscy urzędnicy muszą używać w dokumentach prostej i zrozumiałej polszczyzny. Jako pierwsi, jeszcze w 2020 roku, w zajęciach językowych udział wzięli pracownicy Biura Organizacji Urzędu Miasta. Plany kolejnych szkoleń pokrzyżowały jednak restrykcje związane z koronawirusem.

 

ZOBACZ: Wiemy, kiedy testowani będą nauczycieli klas I-III na obecność koronawirusa

 

– Szkolenia zostaną wznowione na platformie online. Przejdzie je kadra kierownicza oraz pozostali pracownicy – przyznała Karolina Gałecka, rzeczniczka warszawskiego ratusza.

 

 

Prościej i szybciej

 

Od teraz język używany przez urzędników w pismach ma być zwięzły, logiczny, precyzyjny. – Chcemy pokazać urzędnikom jak mówić i pisać inaczej, bez zbędnych zawiłości i cytowania paragrafów. Wszystko po to, aby mieszkańcy szybciej i sprawniej mogli załatwiać formalności – tłumaczyła Gałecka.

 

ZOBACZ: Buraki o nietypowym kształcie. Rolnik musiał wyrzucić tysiąc ton

 

Pomysł na zmiany zrodził się już w 2019 roku, kiedy to pisma wystosowane przez stołeczny urząd miasta zostały przeanalizowane przez językowych ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Mamy nadzieję, że już niedługo mieszkańcy zauważą zmiany – dodała rzeczniczka ratusza. 

das/grz/ polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment