imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Warszawa. Obchody 100. rocznica pierwszego posiedzenia senatu II RP

81yizni3ups3phspjs3wk5yrgz3szeas.jpg


Obchody 100. rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II Rzeczpospolitej rozpoczeły się w poniedziałek w Warszawie w obecnej siedzibie izby wyższej parlamentu. Głos zabrał Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, który wspominał historię i rolę senatu w dziejach Polski.

W poniedziałek po południu, w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP rozpoczęło się uroczyste posiedzenie tej Izby.

 

W uroczystościach uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, były prezydent Bronisław Komorowski, a także byli marszałkowie Senatu i byli premierzy Polski. 

 

Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, przypominał w swoim wystąpieniu,o znaczeniu Senatu dla historii i ustroju Polski. W odrodzonej Rzeczpospolitej Izba “zajęła się scalaniem podzielonego między trzech zaborców kraju o innych systemach prawnych, administracyjnych i kulturowych”.

 

– Gdy na nowo pojawił się w polskim systemie, to podjął się trudu odpowiedzialności za zamiany systemowe – przypominał Grodzki. Dodał, że to Senat m.in przywrócił samorządy. 

 

WIDEO: 100. rocznica pierwszego posiedzenia senatu II RP

Senat w polskiej historii 

“100 lat temu, w II Rzeczpospolitej, odrodzonej po 123 latach niewoli, polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, czyli złożony z dwóch Izb. Po odzyskaniu niepodległości państwo polskie początkowo miało jednoizbowy parlament, dopiero konstytucja marcowa z 1921 r. przywróciła przedrozbiorową tradycję, zgodnie z którą władza ustawodawcza ma się składać z Sejmu i Senatu. Wybrany 12 XI 1922 r. Senat II RP I kadencji zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu 28 listopada 1922 roku” – napisano w komunikacie z okazji obchodów. 

 

ZOBACZ: Silny atak hakerski na strony Senatu. Marszałek Grodzki potwierdza

 

Senat zlikwidowano po II Wojnie Światowej i przywrócono w wyniku obrad Okrągłego Stołu. Odrodzona izba zebrała się po raz pierwszy w 1989 roku. 

laf/Polsat News

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment