imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Wariant Delta zdominował wariant Mu w Polsce

000CSTOZUFMUEF1T-C411.jpg


– Cztery przypadki zakażenia wariantem Mu koronawirusa potwierdzono w Polsce między 18 a 26 lipca br. w woj. pomorskim. Na dziś nie ma w naszym kraju aktywnie zakażonego tym wariantem – powiedział Andrusiewicz.

– Zanim wariant Mu się rozprzestrzenił został zdominowany przez wariant Delta – dodał.

Andrusiewcz odniósł się do wariantu Mu, ponieważ w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że monitoruje ten nowy niepokojący wariant koronawirusa.

Nowy szczep wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. WHO oddała, że dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, także w Polsce. WHO informuje, że w skali globalnej Mu odpowiada jedynie za 0,1 proc. infekcji.

Obecnie WHO wyróżnia pięć tzw. niepokojących wariantów (variant of concern, VOC) SARS-CoV-2.

Na liście WHO znajdują się: wariant Delta (indyjski), wariant Alfa (wcześniej określany jako brytyjski), wariant Beta (wcześniej południowoafrykański), wariant Gamma (brazylijski) i wariant Mu.

Czytaj też: Wariant Delta: Dwukrotnie większe ryzyko hospitalizacji. Najnowsze badania

W Polsce dominuje obecnie wariant Delta, który jest wykrywany w ponad 90. pros wszystkich nowych zakażeń koronawirusem.

Badania sugerują, że odkryty w Indiach w grudniu ub.r. wariant Delta (B.1.617.2) może być od 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa (brytyjski), będący o połowę bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany koronawirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec 2019 r.
Source link

Leave a Comment