imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Walka o Bachmut. Ujawniono ukryty motyw Jewgienija Prigożyna

q21njuddhgp4z5q9kaepm2t2rxnqxc15.jpg


Pożar po rosyjskim ostrzale w miejscowości Bachmut w Donieckim Zagłębiu Węglowym

Bliski współpracownik Władimira Putina, twórca Grupy Wagnera może mieć ukryty cel w bitwie o Bachmut – twierdzi pracownik administracji USA, na którego powołuje się Reuters. Od pół roku to właśnie w tym mieście toczą się najbardziej najcięższe walki.

Bitwa o Bachmut rozpoczęła się w sierpniu zeszłego roku. To miasto w obwodzie donieckim niedaleko Kramatorska i Słowiańska. Właśnie tam toczą się obecnie tam najbardziej brutalne i krwawe walki. Dlaczego? USA ujawniają, jaki może być prawdziwy cel ataku.

Ukryty cel w Bachmucie

Jak podaje Reuters, założyciel Grupy Wagnera może mieć swój ukryty cel w walkach o to miasto. – Jegienij Prigożyn chce przejąć kontrolę nad kopalniami gipsu i soli w pobliżu Bachmutu – twierdzą dziennikarze, powołując się na doniesienia anonimowego amerykańskiego urzędnika.

 

Stany Zjednoczone już wcześniej oskarżały rosyjskich najemników o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych miejscach świata w celu finansowania rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Bachmut – miasto nie do zdobycia 

Rosjanin nie zniechęca się nawet faktem, że spośród 50 tys. “wagnerowców” ponad 4 zginęło, a 10 zostało rannych. – Tylko na przełomie listopada i grudnia ub.r. w okolicach Bachmutu zginęło ponad 1000 najemników z grupy Wagnera – przekazał przedstawiciel amerykańskiej administracji. 

 

Mimo uporu, Pirogożyn przyznał niedawno, że jego najemnicy nie są w stanie przełamać ukraińskiej obrony. Wini za to jednak rosyjskie ministerstwo obrony.

 

Prigożyn jest biznesmenem blisko związanym z Władimirem Putinem. Zasłynął m.in. jako właściciel firmy dostarczającej catering na Kreml, a także nieformalny patron internetowych farm trolli.

nb/zdr/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment