imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Walentynki 2022: Data, historia święta, zwyczaje w Polsce i na świecie

000ECHT8MPN6Y9HK-C411.jpg


Walentynki 2022 zbliżają się wielkimi krokami i, choć dla wielu osób jest to przede wszystkim święto kiczu i komercji, zakochani wyczekują daty dnia zakochanych z niecierpliwością. 

Dziś w walentynki ludzie przede wszystkim spędzają razem czas, obdarowując się prezentami i wyznając sobie miłość, jednak w Polsce i w pozostałych krajach obchodzi się je nieco inaczej. Jakie są walentynkowe tradycje na świecie? 

Oto historia walentynek, za których pierwowzór uważa się rzymskie luperkalia. Kim był święty Walenty, od którego imienia wzięło nazwę święto zakochanych

Kiedy są walentynki? Oczywiście 14 lutego, jednak wcale nie trzeba znać dokładnej daty dnia zakochanych, aby zorientować się że to właśnie dziś. 

Zza każdej witryny sklepowej bombardują nas bowiem przesłodzone czerwono-różowe dekoracje, serpentyny, kartki z życzeniami walentynkowymi, serduszka oraz miłosne cytaty. Na ulicach widnieją zaś ogromne banery i reklamy, które zachęcają pary do spędzenia czasu w określony sposób. 

Pomimo tego, że walentynki obchodzi się od wieków, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, do jakiego zwyczaju nawiązuje święto zakochanych. Za pierwowzór walentynek uważa się Luperkalia, czyli dawne rzymskie święto płodności, obchodzone tradycyjnie 15 lutego. 

Jedną z tradycji Luperkaliów były zabawy, podczas których młode kobiety i mężczyźni dopierali się w pary. Łączyli się dzięki karteczkom z imionami pań, które panowie losowali ze specjalnie przeznaczonej do tego celu skrzynki. Następnie bawili się w swoim towarzystwie  przez cały wieczór.

Papież Galazjusz zakazał ich świętowania w 496 roku, ale ludzie jeszcze przez długi czas w sekrecie praktykowali rzymskie obrzędy. Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa w Europie, Luperkalia zamieniono na dzień świętego Walentego, czyli święto zakochanych

Popularność walentynek w Polsce wzrosła jednak dopiero pod koniec XX wieku. Powodem było zapewne to, że wcześniej przez długi czas obchodziliśmy słowiańską wersję walentynek, czyli czerwcową Noc Kupały

Święty Walenty niewiele miał jednak wspólnego z przesłodzonymi walentynkami w obecnej postaci, jednak niewątpliwie pomagał zakochanym zjednoczyć się. 

Był biskupem, który sprzeciwiał się cesarzowi Klaudiuszowi II, ponieważ ten zakazywał młodym żołnierzom małżeństw. Robił to, aby skupili się tylko i wyłącznie na walce. 

Święty Walenty nie zgadzał się z tym. Chciał pomagać zakochanym, więc w tajemnicy udzielał im ślubów. Gdy jednak cesarz odkrył tajemnicę biskupa, wściekł się i rozkazał go stracić. 

Święty Walenty zmarł śmiercią męczeńską w dniu 14 lutego 270 roku.

W kościele katolickim święty Walenty jest patronem nie tylko zakochanych i narzeczonych, ale również podróżnych oraz epileptyków. Na jego cześć odmawia się specjalną modlitwę – litanię do świętego Walentego. 

Można ją znaleźć m.in. na YouTube

Wszyscy doskonale wiemy, jak obchodzi się walentynki w Polsce. Jak jednak jest w innych krajach na świecie? Niektóre tradycje i zwyczaje walentynkowe mogą cię zaskoczyć! 

  • W Anglii 14 lutego tradycyjnie wręcza się sobie kartki z życzeniami walentynkowymi w kształcie serca. Poza tym gdzieniegdzie dzieci odwiedzają pobliskie domy, śpiewając romantyczne piosenki.
  • Walentynki w Finlandii to nie dzień zakochanych, a święto przyjaciela. Nie trzeba zatem koniecznie mieć drugiej połówki, aby okazać jej sympatię. Mile widziane są za to drobne prezenty dla znajomych. 
  • We Włoszech w walentynki wszysto jest czerwone. Nawet prezenty, które dają sobie zakochani powinny mieć kolor miłości! 
  • A jak obchodzi się walentynki w Czechach? Nasi sąsiedzi 14 lutego tradycyjnie idą na most Karola w Pradze, gdzie zakochani wieszają kłódki, aby ich uczucie trwało wiecznie. 
  • Japonia wyróżnia się tym, że w walentynki tylko kobiety obdarowują swoich wybranków. Wręczają im słodycze. Dopiero 14 marca w tzw. Biały Dzień panowie odwdzięczają im się tym samym. 
  • Francuzi świętują walentynki pełną parą. Wysyłają sobie bukiety kwiatów, a później spędzają czas podczas seansu w kinie, teatrze lub wybierają się na romantyczną kolację. Ważną tradycją jest też wspólne wejście zakochanych na słynną Wieżę Eiffla. 
  • Walijskie zwyczaje walentynkowe mogą zaskakiwać. Co prawda, w Walii święto zakochanych obchodzi się 25 stycznia, jednak to data jest zadziwiająca, a fakt, że ukochanej osobie wręcza się drewnianą łyżkę! 

Prezent na walentynki to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Jeśli chcesz sprawić ukochanej osobie przyjemność postaw na coś, co zagwarantuje jej niezapomniane wspomnienia. 

Niezależnie od tego, czy szukasz prezentu na walentynki dla niego czy dla niej, możesz postawić na wspólny weekend w romantycznym miejscu, serię zabiegów w spa lub romantyczną kolację przy świecach.  

Walentynki 2022 warto również przygotować w swoim domu. Ugotowana samodzielnie potrawa, a do tego własnoręcznie wykonany prezent walentynkowy na pewno zostaną docenione przez drugą osobę. 

Ciekawym pomysłem na podarunek może być słoik z karteczkami, na których wypiszesz wspomnienia związane z partnerem. 

Jeśli szukasz czegoś bardziej stylowego, wybierz biżuterię z romantyczną zawieszką, obraz lub piękną ramkę na wasze wspólne zdjęcie. 

Na walentynkowy prezent zawsze sprawdzają się też czekoladki! 

Czytaj również:

Walentynki. Jak obchodzono Walentynki na świecie w 2021 roku? 

Walentynki 2022: Jakie kwiaty kupić na walentynki? 

Walentynki 2022: Życzenia walentynkowe 

Walentynki 2022: Nietypowe pomysły na walentynki

Zobacz także: 


Source link

Leave a Comment