imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Wakacje 2024. Nie tylko morze i góry. Gdzie na urlop w Polsce?

000JF8ZHVPWIRCDW-C461-F4.jpg


Wakacje w Polsce mogą być naprawdę inne niż nad morze lub w góry. W naszym kraju jest wiele pięknych i zaskakujących miejsc, które mogą sprawić, że urlop będzie niezapomniany. 

Wakacje 2024 na Podlasiu

Wyjazd na Podlasie może nie brzmi zachęcająco, ale zapewniamy, że w tym regionie jest coś zachwycającego, co nie pozwoli wam o nim zapomnieć. Wielu z tych, którzy odwiedzili tamtejsze okolice, nie mogą wyjść z podziwu, jak tam jest pięknie. 

Zwiedzanie i odkrywanie Podlasia będzie szczególną gratką dla wszystkich tych, którzy kochają spokój i ciszę. Urokliwe krajobrazy, wieś, liczne cerkwie – to wszystko wpisuje się w ten wyjątkowy klimat.

Tym, którzy kochają odpoczywać na łonie przyrody, z pewnością spodoba się Puszcza Białowieska, którą wielu nazywa zielonym sercem lub płucami Polski, a jej wizytówką są żubry. Ale to nie wszystkie rezerwaty przyrody na Podlasiu, bowiem niedaleko Białegostoku znajduje się Biebrzański Park Narodowy – największy Park Narodowy w Polsce. 

Atrakcje Podlasia to także liczne zabytki i szlaki turystyczne. Na szczególną uwagę zasługują cerkwie, które idealnie wpisują się w tamten krajobraz. 

Wilkowyje, a właściwie Jeruzal

Dla fanów znanego serialu Ranczo, prawdziwą gratką może okazać się zwiedzanie miejscowości, w której nagrywana była duża część tej produkcji. Mowa o miejscowości Jeruzal, która w serialu nazywana była “Wilkowyjami”. To wieś, która położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy.

W Jeruzalu można między innymi zrobić sobie zdjęcie na słynnej ławeczce przy sklepie Więcławskiej, czy zwiedzić zabytkowy kościół, który jest jednym z najważniejszych miejsc akcji serialu. Można także obejrzeć plebanię i przychodnię, w której doktor Wezół przyjmował swoich pacjentów. 

Twierdza Srebrna Góra

Jeśli wasza podróż prowadzi w stronę Dolnego Śląska, to nie możecie pominąć ważnego miejsca w tamtym rejonie, a mianowicie Twierdzy Srebrna Góra, która jest unikatowym zabytkiem militarnym właściwie nie tylko dla Polski, ale również dla całej Europy. Twierdza ta jest położona w obszarze górskim, co robi ogromne wrażenie. Przewodnikiem najczęściej jest żołnierz, który oprowadza turystów po obiekcie, opowiadając przy tym ciekawostki historyczne, jak i militarne choćby o fortyfikacji twierdzy. 

Ruiny zamku w Chęcinach

Kiedy zawędrujecie w okolice województwa świętokrzyskiego, warto zatrzymać się w Chęcinach – miejscowości położonej niedaleko Kielc. Znajduje się tam majestatyczny zamek, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Była to jedna z najpotężniejszych twierdz na ziemiach polskich. Choć częściowo zamek jest w ruinie, bowiem ucierpiał podczas licznych wojen, w tym ze Szwedami, budzi dziś zachwyt tych, którzy go zwiedzają. 

Wieczorami zamek jest pięknie oświetlony, co dodaje twierdzy nowoczesności, a jednocześnie wprowadza wyjątkowy klimat. Turyści, którzy przekraczają bramy zamku, mogą właściwie przenieść się w czasie, bowiem już na początku witają ich pracownicy w średniowiecznych strojach. Można tam zwiedzić: loch, skarbiec, baszty z punktami widokowym, lapidarium i wiele innych obiektów. Co ciekawe, jeśli traficie na dobrą pogodę, będziecie mieli okazję podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich, a nawet szczyty Tatr. 

Najlepiej wybrać się na zamek w okresie letnim i to w godzinach wieczornych, bowiem zamek wówczas oferuje turystom imprezę pt. “Noc na Zamku”. To niezwykle ciekawe i wyjątkowe wydarzenie, które oferuje zwiedzanie twierdzy nocą, a towarzyszą temu: teatr ognia, turnieje i zabawy. 

Projekt Riese w Górach Sowich 

Projekt Riese w Górach Sowich uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych miejsc w tamtejszym regionie. Wokół niego pojawiało się wiele legend i niedopowiedzeń. Projekt Riese był największym projektem budowlanym nazistowskich Niemiec, a na jego wykonanie przeznaczono nawet więcej pieniędzy, niż na kwaterę główną Hitlera. Nie znamy natomiast dokładnego celu, dla którego projekt miał powstać, ponieważ Niemcy, którzy liczyli się już z klęską II wojny światowej, zniszczyli wszelkie dokumenty.

Cały kompleks składa się z siedmiu obiektów, które znajdują się pod ziemią i są wykute w twardej skale. Być może jest ich więcej, ale nie są wciąż odkryte, bo kompleks ten był opuszczany przez Niemców w pośpiechu, gdy uciekali oni przed Armią Czerwoną.

Cztery części kompleksu są na co dzień dostępne do zwiedzania dla turystów. Co ciekawe, w obiekcie na stałe notuje się temperaturę –7 stopni Celsjusza, a także dużą wilgotność, zatem przed zwiedzaniem warto odpowiednio się do niego przygotować. Zwiedzanie obiektu trwa około godzinę. Będąc w jednej z części kompleksu, a mianowicie w Osówce, można usłyszeć legendę o słynnym, złotym pociągu, a we Włodarzu można przepłynąć łodzią, co może stanowić dodatkową atrakcję. 

Amerykanista Mateusz Piotrowski: Wyszło na to, że Joe Biden jest za stary/RMF24.pl/RMF


Source link

Leave a Comment