imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

W Norwegii rozbił się amerykański samolot. Brał udział w ćwiczeniach NATO

000ETTK31F2213CH-C429.jpg


Amerykański samolot wojskowy, który rozbił się w północnej Norwegii, brał udział w manewrach NATO – poinformowała w piątek późnym wieczorem agencja Reutera, powołując się na norweskie służby ratownicze.

Bell-Boeing V-22 Osprey, amerykański zmiennowirnikowiec, brał udział w manewrach NATO. W obszarze jego planowanego lotu zarejestrowano złe warunki atmosferyczne.

“Wykryliśmy samolot po otrzymaniu sygnału alarmowego” – podało JRCC.

Los znajdujących się na pokładzie osób jest jak dotąd nieznany. W poszukiwaniach biorą udział dwa helikoptery ratunkowe oraz samolot. Koordynacją akcji ratunkowej zajmuje się policja regionu Nordland. 

Amerykańscy Marines przekazali na Twitterze, że “przyczyna incydentu jest badana, a dodatkowe szczegóły zostaną podane, jeśli będą dostępne”.

W środę w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów obrony NATO. Na konferencji prasowej po spotkaniu szef Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że NATO mierzy się dziś z nową rzeczywistością, dlatego też konieczne jest skierowanie systemu wspólnej obrony i odstraszania obrony na nowe tory.

– Dzisiaj zleciliśmy naszym dowódcom wojskowym opracowanie opcji obrony we wszystkich dziedzinach. Ląd, przestrzeń powietrzna, morze, cyberprzestrzeń i przestrzeń kosmiczna – wymieniał. Jak dodał, jeśli chodzi o siły lądowe, oznaczałoby to “znacznie więcej sił we wschodniej części Sojuszu” – w wyższej gotowości i z większą ilością wcześniej rozmieszczonego sprzętu.

– W powietrzu więcej sił powietrznych aliantów. Oraz wzmocniona zintegrowana obrona powietrzna i przeciwrakietowa. Na morzu – grupy bojowe lotniskowców, okręty podwodne i znaczna liczba okrętów bojowych, na stałe – mówił. Jak dodał, Sojusz pochyli się również m.in. nad przyszłością cyberobrony.

Szef NATO wyraził też opinię, że siły Sojuszu powinny “częściej i liczniej” przeprowadzać ćwiczenia. Podkreślił, że wszystkie te plany wymagają dużych inwestycji, dlatego sojusznicy muszą zainwestować w obronę co najmniej 2 proc. PKB. Konkretne decyzje dotyczące przedstawionych propozycji powinny zapaść w ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie przed szczytem NATO w czerwcu.


Source link

Leave a Comment