imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie ograniczeń i zakazów związanych z epidemią

36p71yny13m6ojpb3hw9dm26ggs7ox9i.jpg


Rozporządzenie jest wypełnieniem zapowiedzi, jakie zostały sformułowane w środę przez premiera i ministra zdrowia

W Dzienniku Ustaw ukazało się w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów, zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jest ono wypełnieniem zapowiedzi, jakie zostały sformułowane w środę przez premiera i ministra zdrowia.

Rozporządzenie jest realizacją środowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki. Zakłada m.in., że działalność będą mogły wznowić m.in. muzea, galerie oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą, pod warunkiem zapewnienia, że będzie przebywała w nich jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 metrach kwadratowych powierzchni pomieszczenia.

 

ZOBACZ: Decyzje w sprawie obostrzeń. Konferencja premiera i ministra zdrowia

 

Rozporządzenie zakłada też, że od 1 maja będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu oraz w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach.

 

Premier zapowiadał również, że od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym będą mogły wrócić galerie handlowe oraz sklepy budowlane meblowe, 8 maja będą mogły wznowić działalność hotele, a 15 maja – restauracje i kawiarnie na świeżym powietrzu.

Znoszenie obostrzeń w instytucjach kultury

W Dzienniku Ustaw ukazało się również rozporządzenie Rady Ministrów ws. znoszenia obostrzeń w instytucjach kultury.

 

W myśl rozporządzenia “do dnia 7 maja 2021 r. prowadzenie działalności przez instytucje kultury oraz inne podmioty działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2020 r. poz. 902), galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą jest dopuszczalne” pod pewnymi warunkami.

 

ZOBACZ: Kiedy “odważniejsze” luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia podał warunek

 

Konieczne będzie zapewnienie przez te instytucje, aby przebywała w nich jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia, a zwiedzający realizowali nakaz zakrywania ust i nosa. Limit osób nie dotyczy sytuacji udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu.

 

Nakaz ten, jak również konieczność zakrywania ust i nosa nie stosuje się również w przypadku zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury. 

emi/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment